Naukowcy z Anglii i USA odkryli, że enzym znajdujący się w skrzeku żaby lamparciej może leczyć nowotwory mózgu.
Badania uczonych z Uni-versity of Bath i firmy farmaceutycznej Alfacell Corporation opublikowano w „Journal of Molecular Biology”. Okazuje się, że enzym zwany amfinazą po połączeniu z grupami cukrów okrywa komórki nowotworowe jak „płaszcz” i zabija je, niszcząc ich RNA (kwas rybonukleinowy). Najważniejsze jest jednak to, że enzym rozpoznaje komórki nowotworowe, a tym samym nie jest niebezpieczny dla sąsiadujących z nimi zdrowych komórek. Amfinaza będzie mogła być wstrzykiwana miejscowo.
Amfinaza jest wyodrębniana ze skrzeku żaby lamparciej (rana pipiens), płaza żyjącego w Kanadzie i USA. Choć jej naturalnym środowiskiem są bagna, stawy i moczary, można ją spotkać także w lasach i miastach. Nazwa „lamparcia” pochodzi od charakterystycznego ubarwienia. Na zielonym ciele żaby występują brązowe plamy z jasnożółtą obwódką. Podobne do tych, jakie na swoim futrze ma lampart.
Zanim uczeni odkryli działanie amfinazy na guza mózgu, zajmowali się ranpirnazą, innym enzymem ze skrzeku tej samej żaby. Może on być pomocny w walce ze złośliwym nowotworem, zwanym międzybłonniakiem opłucnej.
Obecnie badacze starają się uzyskać pozwolenie na badania przedkliniczne amfinazy. Następnym krokiem będzie podawanie preparatu chorym. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo. O wiele bardziej zaawansowane są badania wcześniej odkrytej ranpirnazy, znajdujące się już w fazie klinicznej. Ale także w tym przypadku musi minąć trochę czasu, zanim „żabi enzym” będzie mógł być stosowany w leczeniu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Leszczyńska, dziennikarka naukowa