Tajemniczy sakrament. Wyakcentowane na okładce nieco prowokujące określenie dotyczy Eucharystii. To sakrament tajemniczy, bo przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, która dokonuje się w czasie Mszy św., jest wielką tajemnicą naszej wiary.
Eucharystia jest także – jak sugeruje ks. Tomasz Jaklewicz, opierając się na swoim duszpasterskim doświadczeniu i obserwacjach – sakramentem mało znanym („(Nie)znany sakrament”, str. 14).
Po przeistoczeniu na ołtarzu nadal widzimy chleb i wino. Przyjmując Komunię świętą, nadal czujemy w ustach smak pszennej hostii i gronowego wina. A przecież spożywamy prawdziwe Ciało i prawdziwą Krew Chrystusa. Aby stać się świadomym uczestnikiem tej wielkiej tajemnicy wiary, trzeba poznać i zrozumieć z niej tyle, ile się da. Ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii jest doskonałą okazją, by ten wysiłek podjąć.
Pomoże w tym „gościowy” przewodnik po Mszy św. W kilku najbliższych numerach „Gościa” będziemy wyjaśniać symbolikę poszczególnych części Mszy św., a także rolę i znaczenie wykorzystywanych w liturgii przedmiotów, wykonywanych gestów, odmawianych modlitw. Zaczynamy od zaprezentowania miejsca akcji, czyli prezbiterium kościoła, gdzie dokonuje się wielka tajemnica naszej wiary.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji