Kryzysy są doskonałym sprawdzianem wyznawanego światopoglądu. To, że człowiek poddany próbie ukazuje swoje prawdziwe oblicze, jest oczywiste, przestają bowiem działać zwyczajowe hamulce, a pokusa poprawności ustępuje instynktowi przetrwania.
W atmosferze wielkiej próby żyjemy właściwie wszyscy w Polsce przez ostatnie dni. Odpowiedzialne stawienie jej czoła jest – jak to ujął Zbigniew Herbert – sprawą smaku właściwie, a nie jakichś wybitnych właściwości charakteru: „To wcale nie wymagało wielkiego charakteru/ nasza odmowa niezgoda i upór/ mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi/ lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku/ Tak smaku/ w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia”. Herbert dedykował swój wiersz polskiej filozof Izydorze Dąmbskiej, którą spotykały szykany ze strony komunistycznego reżimu. Drżę co prawda, używając sformułowania „komunistyczny reżim”, bo gdy pisząc o błogosławionym księdzu Janie Masze, nazwałem go ofiarą reżimu nazistowskiego, co najmniej kilka osób dość obcesowo zaprotestowało, twierdząc, że… nie mam odwagi nazwać rzeczy po imieniu. Zaiste… trudno zrozumieć.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.