W najnowszym Gościu: „Czy można osiągnąć zbawienie poza Kościołem?”.

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” warto zwrócić uwagę na artykuł odpowiadający na pytanie: „Czy można osiągnąć zbawienie poza Kościołem?”.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 4/2022
Gość Niedzielny

 

Serce Kościoła [ks. Adam Pawlaszczyk]

Mistyczne Ciało Chrystusa oddycha modlitwą jak tlenem. Kontemplacyjne klasztory są więc dla niego nie tylko koniecznym warunkiem istnienia, ale i nadzieją na ostatecznie zjednoczenie z Oblubieńcem. Ks. Adam Pawlaszczyk przygląda się szczególnemu powołaniu – do życia kontemplacyjnego.

Błędy Polskiego Ładu [Bogumił Łoziński]

O błędach popełnionych w założeniach i realizacji Polskiego Ładu, reformowaniu państwa przez PiS i istocie konfliktu z Unią Europejską w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim opowiada współtwórca Porozumienia Centrum, filozof i menedżer dr Józef Orzeł. „Aby Polski Ład zaczął przynosić skutki polityczne (więc i wyborcze), musi przynosić korzyści większości obywateli oraz być jasny i prosty. Tak jak 500 Plus. W Polskim Ładzie są dwa świetne rozwiązania, które wysoko cenię: podniesienie progu podatkowego dla pierwszej grupy i zwiększenie do 30 tys. zł progu, do którego w ogóle się PiT-u nie płaci. Gdyby te dwa bardzo dobre rozwiązania połączyć ze składką zdrowotną, ale nie 9-procentową, tylko np. 3-procentową, i co roku podnosić ją o pół procenta czy o procent, i promować to jako Polski Ład, PiS odniósłby wielki sukces. Resztę pomysłów można by spokojnie realizować bez rozgłosu. Tymczasem to jest 700 stron bardzo skomplikowanych zapisów legislacyjnych, których chyba nikt nie rozumie, nawet urzędnicy skarbowi” – tłumaczy dr Orzeł.

Bitwa pod Lednicą [Marcin Jakimowicz]

W mediach jednocześnie ukazała się zapowiedź tegorocznego spotkania młodych pod Bramą-Rybą i doniesienia o konflikcie, który toczy się pomiędzy dominikanami a stowarzyszeniem Lednica 2000. Marcin Jakimowicz przygląda się kulisom sporu. „Sytuacja nie jest zerojedynkowa. Słucham obu stron konfliktu i każdej z nich przyznaję część racji. Członkowie Stowarzyszenia Lednica 2000 (osoby uczestniczące w tworzeniu dzieła od początku: prawnicy, przedsiębiorcy, fundatorzy ośrodka) przekonują, że to świeccy tworzyli dzieło od podstaw. Problemem było to, że były to osoby zwołane przez o. Górę, który był buforem między rzeczywistością ich świata i klasztoru. Gdy go zabrakło, powstała patowa sytuacja. Ludzie, których zgromadził wokół siebie, zaznaczali, że czują się spadkobiercami jego dzieła. Wystarczy zresztą zerknąć na oświadczenia obu stron sporu, by zauważyć, jak ważne jest dla nich podkreślanie, kto jest organizatorem czerwcowych spotkań” – zauważa autor.

Czy jest zbawienie poza Kościołem? [Franciszek Kucharczak]

W dyskusjach, które toczyły się przy okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dni Judaizmu i Islamu, często sięga się po formułę: „Poza Kościołem nie ma zbawienia”, jako argument usprawiedliwiający arogancką postawę wobec niekatolików. Jak rozumieć tę formułę i czy jest nadzieja na zbawienie dla niekatolików? Odpowiedzi na te pytania szuka w nauczaniu Kościoła Franciszek Kucharczak.„Twierdzenie, na podstawie formuły Extra Ecclesiamnullasalus, że nikt, kto nie jest członkiem Kościoła katolickiego, nie będzie zbawiony, nie jest zgodne z rozumieniem obecnie obowiązującym w Kościele. Tak rozumiano to zdanie w XV wieku – mówi ks. dr Dawid Perlik, autor pracy doktorskiej pt. „Formuła extra Ecclesiamnullasalus w interpretacji Josepha Ratzingera”. Wskazuje, że korzenie takiego myślenia sięgają św. Fulgencjusza z Ruspe (V/VI w.), który twierdził, że wszyscy umierający poza Kościołem katolickim „wpadną w ogień wieczny, przygotowany szatanowi i jego aniołom” – cytuje eksperta Franciszek Kucharczak.

Kochają i są kochani [Bogumił Łoziński]

Najważniejszym źródłem szczęścia i satysfakcji życiowej ojców są dobre relacje z żoną i dziećmi; większość świadomie podejmuje decyzje o zostaniu ojcem, a zasadniczy wpływ na to ma miłość małżonków. Takie wnioski płyną z raportu „Czas na Tatę – Raport STATO'21”, który został sporządzony na podstawie badań przeprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku na reprezentatywnej grupie Polaków. Konkluzje, jakie z niego płyną, w dużym stopniu przeczą negatywnym stereotypom o ojcostwie, pokazują bowiem obraz mężczyzny szczęśliwego z powodu posiadania dzieci i spełniającego rodzinne obowiązki. Raport o ojcostwie analizuje Bogumił Łoziński.

 

« 1 »