Po ludzku

Ostatnim znanym mi człowiekiem, który w swoich wypowiedziach używał spójnika „atoli”, był ksiądz profesor Remigiusz Sobański. Choć gdy wysilam pamięć, dochodzę do wniosku, że właściwie powinienem był napisać: jedynym znanym człowiekiem, który „atoli” używał, był właśnie on.

Co rok, gdy nucę pod nosem: „Cicha noc, święta noc, wszystko śpi, atoli czuwa Józef i Maryja”, ciepło wspominam postać wybitnego kanonisty i sędziego, który – jako że procesy kościelne opierają się na spisanych dokumentach – powtarzał jak mantrę: „Mam do czynienia z człowiekiem, a nie z papierem”. Używanie słowa „atoli” w tekstach potocznych i innych niestylizowanych jest co prawda „pretensjonalne i manieryczne”, jak twierdzą autorzy „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny”, niemniej jednak pozwolę sobie w okresie Bożego Narodzenia napisać tak: czasy są trudne, niepewność nas przygniata, sekularyzacja, napięcia międzynarodowe i kolejne odsłony pandemicznej grozy powodują chaos… atoli Bóg się rodzi, atoli moc truchleje. Jeśli On się rodzi, to żadna z „mocy” nie ma nad nami mocy. Nawet moc codziennych niechęci, uprzedzeń, żalów, pretensji, prześcigania się w tym, „kto komu przerywa” czy kto kogo na czym złapie. I już samo to w sobie powinno nas wszystkich przekonać, że skoro On stał się człowiekiem, to i my nawzajem po ludzku siebie powinniśmy traktować. Zdanie: „Mam do czynienia z człowiekiem” dobrze jest sobie przypomnieć nie tylko w sytuacji, gdy w ręce trzyma się przełamany opłatek, lecz również wtedy, gdy staje się naprzeciw kogoś, kogo – po ludzku sądząc – uważa się za nieprzychylnego sobie.

Drodzy Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”! Numer, który bierzecie do ręki, wzbogacony jest o pierwszą płytę z serii Biblia Audio. Przez cały przyszły rok do naszego tygodnika dodawać będziemy jej kolejne części. Mamy nadzieję, że w ten sposób słowo Boże, nagrane przez profesjonalnych twórców, docierać będzie do jak najszerszego grona odbiorców, zwłaszcza tych, którym czytanie z różnych względów może przysparzać trudności. Niech Słowo, które stało się ciałem i zamieszkało między nami, doświadczy z naszej strony życzliwego przyjęcia! A na te święta Bożego Narodzenia przyjmijcie życzenia od całego zespołu redakcyjnego:

Chwała Pańska niech rozbłyśnie nad Wami, rozpraszając ciemności zła, niech światło przenika Wasze myśli i serca, a pokój pozwoli z nadzieją patrzeć na cały przyszły rok!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.