W najnowszym GN: światło dla duszy

Kierownik duchowy to człowiek, przed którym odsłania się siebie jak przed samym Jezusem

Gość Niedzielny 16/2021
Gość Niedzielny

 

O, gdybym wcześniej miała kierownika [Franciszek Kucharczak], W glinianych naczyniach [rozmowa z bp. Andrzejem Siemieniewskim]

Tematem najnowszego numeru Gościa Niedzielnego jest kierownictwo duchowe. Franciszek Kucharczak wyjaśnia, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry kierownik i w jaki sposób znaleźć dla siebie odpowiedniego towarzysza na drogach wiary. W rozmowie z Agatą Combik bp Andrzej Siemieniewski tłumaczy, o co należy zadbać, aby kierownictwo duchowe nie stało się pułapką i jakie sytuacje powinny wzmóc czujność osoby, korzystającej z pomocy kierownika. „Sugestie czy zachowania kierownika, które są sprzeczne z objawionym słowem Bożym, z przykazaniami, to sygnał, że ten drogowskaz jest wadliwy, że powinniśmy go zmienić.”

Wszystkie ręce na pokład [rozmowa z o. Józefem Augustynem SJ

Wstąpienie do seminarium jest dzisiaj niewątpliwie wyrazem odwagi – mówi o. Józef Augustyn SJ. W rozmowie z Jackiem Dziedziną zauważa, że na naszych oczach rodzi się nowy styl bycia księdzem, wzajemnych relacji duszpasterzy i wiernych, przełożonych i podwładnych. Odpowiada także na pytania o relacje pomiędzy kapłanami a biskupami i wyjaśnia, jak trwające oczyszczanie Kościoła wpłynie na posługę księży.

O pandemii teologicznie [ks. prof. Jerzy Szymik]

Czy pandemia to kara za grzechy? Czy Bóg nas opuścił? Takie pytania od roku padają w przestrzeni publicznej. Mierzy się z nimi ks. prof. Jerzy Szymik, odwołując się do rekolekcji, wygłoszonych przez kardynała Josepha Ratzingera w 1986 roku. „Apokalipsa mówi ostatecznie o tym, że ludzka historia, mimo wszelkich okropności, nie zatonie w nocy samozagłady; Bóg nie pozwoli jej wyrwać ze swoich rąk. Boże sądy, wielkie cierpienia, w które ludzkość się zanurza, nie są zagładą, lecz służą ratowaniu ludzkości” – pisał późniejszy papież. „Oto prawdziwa teologia nadziei”, konkluduje autor tekstu.

Pachnie wojną [Andrzej Grajewski]

Od kilku tygodni rośnie napięcie na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – Nawet, jeśli to tylko demonstracja zbrojna, jej negatywne skutki dla naszego sąsiada są już widoczne – podkreśla Andrzej Grajewski. Trwająca od siedmiu lat wojna o Donbas, na którą nakłada się trwająca pandemia, powoduje, że wielu mieszkańców wschodniej Ukrainy straciło już nadzieję na powrót do stabilizacji. Czy jednak istnieje ryzyko, że walki rozleją się na cały kraj i dojdzie do otwartego konfliktu?

Ponadto w numerze rozmowa z Bartłomiejem Wróblewskim, kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich, artykuł o sytuacji w koalicji rządowej i rozmowa z lekarzem, pracującym na oddziale covidowym.

 

 

« 1 »