Bioetyk ks. prof. Piotr Morciniec oraz prawnik prof. Michał Królikowski zrezygnowali z członkostwa w Zespole Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.
- Od jakiegoś czasu byłem tylko nominalnym członkiem zespołu - powiedział "Gościowi Niedzielnemu" ks. prof. Morciniec, tłumacząc powody swej decyzji.
- Nie odnajduję się w obecnej formule pracy zespołu - dodał prof. Królikowski.
Ks. prof. Piotr Morciniec (ur. 1960) jest specjalistą w zakresie teologii moralnej, związanym z Uniwersytetem Opolskim. Zajmował się m.in. kwestiami traktowania ludzkich zwłok, eutanazji, transplantacji i etyki seksualnej.
Prof. Michał Królikowski (ur. 1977) jest prawnikiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Był m.in.dyrektorem Biura Analiz Sejmowych oraz wiceministrem sprawiedliwości.
Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych - wedle informacji na stronie internetowej KEP - ma służyć polskim biskupom głosem doradczym, monitorować procesy legislacyjne i wyrażać opinie Kościoła na tematy bioetyczne, być głosem w dyskusji w sferze publicznej na ten temat. Przed odejściem ks. prof. Morcińca i prof. Królikowskiego zespół liczył 14 członków. Jego przewodniczącym jest lubelski biskup pomocniczy, a zarazem profesor teologii moralnej na KUL Józef Wróbel (ur. 1952).
Przed paroma dniami przewodniczący zespołu wydał swe stanowisko w sprawie szczepionek na Covid-19. Oto relacja z prezentacji tego dokumentu:
W przestrzeni publicznej pojawiły się różne interpretacje tego stanowiska: jedne podkreślały zawartą w nim zgodę na szczepienia wszelkimi dostępnymi w Polsce preparatami, inne akcentowały zastrzeżenia moralne, dotyczące szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.
Wobec tego jeden z członków zespołu ks. prof. Andrzej Muszala, bioetyk z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wydał oświadczenie zachęcające do szczepień, oparte na watykańskim dokumencie wydanym w tej sprawie. Krótko potem bp Wróbel udzielił podobnej wypowiedzi Katolickiej Agencji Informacyjnej. Mocne poparcie dla akcji szczepień wyraził także biskup polowy Józef Guzdek. - W czasie pandemii, powszechnego zagrożenia zdrowia i życia, każde słowo, które burzy zaufanie do służby zdrowia i akcji szczepienia, jest wysoce nieodpowiedzialne - oświadczył bp Guzdek.
Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.