Troje kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Polski MSZ przesłał sekretarzowi generalnemu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy listę trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski. Jeden z nich zastąpi prof. Krzysztofa Wojtyczka, którego 9-letnia kadencja kończy się w listopadzie.

 

Podani kandydaci to:

  • Elżbieta Karska (ur 1977) - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalizuje się w prawie międzynarodowym, prawie europejskim i prawach człowieka. Jest członkinią Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze oraz sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (2010–2012 i ponownie od 2018). Wchodzi w skład Zarządu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w Wiedniu oraz – działającej w ramach Rady Europy – Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji w Strasburgu. Pracuje w ramach Procedur Specjalnych Rady Praw Człowieka ONZ. Prywatnie jest żoną posła PiS Karola Karskiego.
  • Aleksander Stępkowski (ur. 1974) - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, naukowo zajmuje się prawem porównawczym prywatnym i publicznym oraz myślą polityczną i prawną. Wiceminister spraw zagranicznych w latach 2015-16. Obecnie jest sędzią Sadu Najwyższego, a także jego rzecznikiem prasowym. Przez pewien czas pełnił obowiązku prezesa tego sądu. Był  współtwórcą i pierwszym prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Kształcił się m.in. na uniwersytecie w Oxfordzie. Ukończył również warszawską Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie śpiewu. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Troje kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

  • Agnieszka Szklanna - doktor nauk prawnych, adwokat, visiting professor Université Paris-IX Dauphine, specjalizuje się prawie międzynarodowym. Pracowała w Radzie Europy i w Wydziale ds. Wykonywania Orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Obecnie jest pracownikiem Komisji ds. Prawnych i Praw Człowieka w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Jej konto na Twitterze znajdziesz TUTAJ.

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje skargi na naruszenia praw człowieka na olbrzymim obszarze 47 państw: od Kamczatki po Lizbonę. W razie stwierdzenie takiego naruszenia może nałożyć na pozwane państwo obowiązek wypłaty odszkodowania lub zobowiązać je do zmiany prawa.

Europejska Konwencja Praw Człowieka stanowi, że sędziowie ETPC "powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym i muszą albo posiadać kwalifikacje do sprawowania wysokiego urzędu sędziowskiego, albo być prawnikami o uznanej kompetencji". Wybierani są większością głosów przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy spośród trójki kandydatów zgłoszonych przez dane państwo, ale po wyborze zasiadają w trybunale we własnym imieniu. Każde z 47 państw uznających jurysdykcję trybunału ma prawo do wysłania do Strasburga jednego sędziego. Jego kadencja trwa 9 lat, chyba że wcześniej sędzia ukończy 70 lat. Ponowny wybór tego samego sędziego jest zabroniony. Sędzia nie może być odwołany z urzędu, chyba że pozostali sędziowie postanowią większością dwóch trzecich głosów, że przestał spełniać stawiane mu wymogi.

 

 
 
« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.