Puścikowska: Chaos informacyjny, ogrom emocji, która przybiera formę zbiorowej histerii utrudniają dyskusję. Co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej?
Okropne przestępstwo [Franciszek Kucharczak]
Największa agresja środowisk manifestujących przeciw orzeczeniu TK o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej skierowała się przeciw Kościołowi. Dewastujący budynki sakralne, zakłócający nabożeństwa robią wrażenie, jakby teraz dopiero zauważyli, że Kościół sprzeciwia się aborcji. „Tymczasem nauczanie Kościoła w tej sprawie jest niezmienne” - pisze w GN Kucharczak.
Jak żyć po kryzysie [rozmowa z Andrzejem Sadowskim]
„Czy Polska gospodarka przeżyje drugie zamrożenie” - pyta Jacek Dziedzina. „Rodziny żyją z pracy, a nie z zasiłków. Upadek firm grozi trwałym uszkodzeniem albo nawet zniszczeniem źródła dobrobytu Polaków” - odpowiada dr Andrzej Sadowski i dodaje: „Jeśli dalsze administracyjne ograniczenia aktywności społecznej, niepoparte stanem wiedzy, która powinna być podstawą również decyzji politycznych, zostaną utrzymane, to naturalne źródło dobrobytu polskich rodzin, jakim jest praca, zwyczajnie wyschnie”.
Kościół nowo narodzony [Jacek Dziedzina]
Z kolejnych nominacji kardynalskich Franciszka wyłania się Kościół przyszłości. Większość w czasie obecnego pontyfikatu, bo prawie 60 proc. całego kolegium kardynalskiego stanowią „kardynałowie Franciszka” to właśnie wyraźne wsparcie dla wspólnot kościelnych, które wpisują się w obraz Kościoła ubogich, prześladowanych za wiarę, Kościoła zaangażowanego w dialog. Czy papież przygotowuje nas na czasy, które ponad pół wieku temu przewidział ks. Joseph Ratzinger?
Niewygodne pytania [Andrzej Grajewski]
Część uczestników demonstracji powtarza że wstydzi się, że jest Polakiem. Jednak nawet wypowiedziane w emocji i okoliczności chwili, to trudno je oceniać inaczej aniżeli sygnalizowaną gotowość wypisania się ze wspólnoty narodowej. Przynajmniej w kształcie, w jakim definiowana była przez stulecia. W przeddzień Święta Niepodległości warto zastanowić się, czy historia może być nadal ideowym spoiwem łączącym większość Polaków i w jaki sposób jej opowiadanie może budować postawy obywatelskiego, otwartego patriotyzmu.