Skąd pewność, że takie rzeczy jak Cud nad Wisłą to cud? - zastanawia się Kucharczak. Przez pół wieku sformułowanie „Cud nad Wisłą” nie funkcjonowało w obiegu publicznym. Po upadku komunizmu temat powrócił – a z nim spory, czy to był cud, czy też nie.
Cena zwycięstwa [Andrzej Grajewski]
Bitwa Warszawska przekreśliła bolszewickie plany podboju nie tylko Polski, ale i Europy. Zwycięstwo ocaliło całą chrześcijańską cywilizację w Europie, której los byłby przesądzony, jak pokazała historia terenów podbitych przez bolszewików. Polska zapłaciła za ten sukces wielką liczbą ofiar oraz stratami materialnymi, ale także utratą terytoriów na południu i północy. Grajewski przypomina że jedynymi sojusznikami Polski były Węgry i Francja.
Jest pilot, jest kierunek [rozmowa z abp. Grzegorzem Rysiem]
W najnowszym „Gościu” arcybiskup Grzegorz Ryś zapytany o przewodnika w polskim Kościele odpowiedział: „Kościół w Polsce to nie jest jakaś samotna i wyizolowana wyspa. Jesteśmy częścią Kościoła powszechnego i „pilotem” jest dla nas wszystkich papież Franciszek. To nie jest tak, że Pan Jezus nie daje nam przewodnika, pilota, tylko jest pytanie, na ile w lokalnym Kościele w Polsce mamy wolę i ochotę trwać przy Piotrze (równie chętnie jak czyniliśmy to w czasach Jana Pawła II) i dokonywać na bieżąco recepcji jego nauczania”.
Prezydenckie wyzwania [Bogumił Łoziński]
Obietnice złożone przez Andrzeja Dudę zarówno w kampanii wyborczej, jak i po wygraniu prezydentury są ambitne. Prezydent zawiesił sobie wysoko poprzeczkę. „Gdyby Andrzejowi Dudzie udało się zrealizować obietnice, które złożył przed drugą kadencją prezydentury, zasłużyłby na miano męża stanu” - uważa Łoziński.