Gotyckie katedry zamykają w sieci swoich sklepień cały świat. Czy dzisiaj potrafimy jeszcze czytać tą księgę, którą jest katedra?
Popatrz w górę [Jacek Dziedzina]
Pożar katedry Świętych Piotra i Pawła w Nantes kolejny raz przypomniał światu o gotyckich arcydziełach Francji. Dla samych Francuzów, po zeszłorocznym pożarze paryskiej Notre Dame, był to kolejny wstrząs, choć w przypadku Paryża wykluczono celowe podpalenie, podczas gdy w Nantes doszło do świadomego działania. Wpisuje się to w szersze zjawisko. Statystyki mówią o blisko 800 atakach rocznie na miejsca kultu we Francji.
Parafia w XXI wieku [Beata Zajączkowska]
Najnowszy opracowany przez Kongregację ds. Duchowieństwa dokument nie przynosi rewolucyjnych zmian pastoralnych i nie proponuje żadnych nowych rozwiązań prawnych. Jest jednak wyraźnym wezwaniem dla proboszczów, by zechcieli wyjść poza schematy i stali się kreatywni w szukaniu nowych dróg głoszenia Ewangelii. Nowa watykańska instrukcja podpowiada, jak przejść od prób przetrwania pustoszejących parafii do ich duchowego dynamizmu.
Siostry z powstania [Bogumił Łoziński]
Na rynku wydawniczym pojawiła się książka Agaty Puścikowskiej pt. „Siostry z powstania”, w której znajdziemy historie i wspomnienia sióstr z czasu powstania warszawskiego. Wspomnienia te nie były wcześniej publikowane. W czasie II wojny na terenie Warszawy znajdowały się domy ok. 30 żeńskich zgromadzeń zakonnych habitowych i bezhabitowych. Autorce udało się dotrzeć do archiwów zgromadzeń zakonnych, których siostry brały udział w powstaniu, służąc jego ofiarom.
Media narodowe [Jakub Jałowiczor]
W Niemczech, we Francji i na Węgrzech media są w rękach rodzimych właścicieli. Te państwa skutecznie bronią się przed obcymi wpływami, choć każdy z krajów robi to w inny sposób. W Polsce wśród telewizji i tygodników opinii przeważa polski kapitał. Inaczej jest z prasą codzienną. Jak skończy się repolonizacja mediów w naszym kraju? - zastanawia się Jakub Jałowiczor w najnowszym „Gościu”.