O bezpieczne, roztropne i kulturalne poruszanie się po drogach apeluje do kierowców samochodów, motocykli, rowerzystów i pieszych krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura z okazji rozpoczynającego się w niedzielę XXI Tygodnia Świętego Krzysztofa - patrona kierowców.
W tym roku będzie on przeżywany pod hasłem "Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa". Słowa te nawiązują do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Eucharystia - tajemnica wyznawana".
"W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże. Jest to tym bardziej ważne, że trwa sezon wakacyjny, a co za tym idzie jest wielu młodych użytkowników dróg, którzy znaczenie częściej, niż ludzie starsi, powodują wypadki" - powiedział PAP Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura.
Zwrócił uwagę, że od wielu lat największą grupą ryzyka są młodzi kierowcy. "Jeśli idzie o ilość wypadków na drogach, to wciąż oni przodują. Wynika to z kilku czynników, w tym m.in. brawurowej jady, siadania za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, czy w końcu brak roztropności" - powiedział ks. Midura.
Wspomniał, że duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma całe społeczeństwo. "Ważne są nie tylko same kary za popełnienie przestępstwa, ale także reakcja otoczenia, a więc rodziny i znajomych. Najbliżsi powinni zabierać kluczyki i nie wpuszczać osób pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających za kierownicę. Na tym polega nasza odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka" - oświadczył ks. Midura.
"Podkreślamy, że człowiek wierzący nigdy nie wsiądzie za kierownicę po alkoholu" - dodał.
Duchowny zwrócił również uwagę, że bardzo ważna jest sama kultura jazdy, a więc przestrzeganie przepisów i szacunek dla innych towarzyszy na drodze. "W odpowiedzi na pytanie o naszą postawę na drodze może mieć tzw. +Dekalog Kierowcy+. Wśród jego zasad są m.in. takie założenia jak: Nie będziesz egoistą na drodze; Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi; Szanuj pieszych; Nie zabijaj - bądź trzeźwy; Zapnij pasy - będziesz bezpieczny; Pomagaj potrzebującym na drodze; szanuj pracę naszej Policji".
Z najnowszego raportu Zarządu Dróg Miejskich wynika, że w ubiegłym roku w Warszawie doszło do 905 wypadków drogowych. To najmniej, odkąd prowadzimy statystyki - oceniono. Podkreślono, że w ciągu ostatnich lat liczba wypadków raz rosła, raz spadała, ale nigdy nie spadła tak bardzo jak w 2019 roku. Jest też dużo mniej zabitych i ciężko poszkodowanych.
Ogólnopolskiemu Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy prowadzona przez MIVA Polska misyjna akcja św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.
Wśród zakupionych pojazdów znajdują się nie tylko samochody, ale i motocykle, rowery, łodzie, silniki do łodzi, a nawet wózki inwalidzkie, ambulanse do szpitali, czy motocykle do ośrodków zdrowia, umożliwiające lekarzom dotarcie do chorych.
W ciągu roku Krajowe Duszpasterstwo Kierowców organizuje kilka akcji w ramach, których integruje i stara się formować środowisko użytkowników dróg. W ostatnią niedzielę kwietnia zgodnie z kalendarzem duszpasterskim Kościoła w Polsce, na rozpoczęcie sezonu - obchodzona jest "Niedziela Modlitw za Kierowców". W drugą niedzielę maja odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę. W okolicach wspomnienie św. Krzysztofa (25 lipca) jest Tydzień św. Krzysztofa. Z kolei w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Tego dnia ma miejsce modlitwa za wszystkich kierowców i pasażerów, którzy stracili życie oraz ich najbliższych.