Samodzielnie poszukiwanie ubezpieczenia na życie nie należy do łatwych...
gdy nie ma się za dużej orientacji w dziedzinie ubezpieczeniowej. Jest dużo rozwiązań, produktów dodatkowych oraz zawiłości związanych z umową.
Znając jednak kilka ważnych punktów, kupno polisy będzie o wiele mniej skomplikowane. Należy jednak wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.
Po co polisa na życie?
Zanim zakupi się ubezpieczenie na życie – warto się zastanowić nad tym, po co właściwie ma ono być. Powodów może być kilka:
Dlaczego właściwie powód zakupu jest tak istotny? Otóż każdy z powodów może inaczej wpłynąć na ubezpieczenie. W przypadku chęci zabezpieczenia finansowego dla bliskich, warto zastanowić się, na jaką kwotę ma to być ochrona? Czy wystarczająca będzie suma rzędu 50 000 zł, czy raczej 500 000 zł?
Inaczej jest, gdy najważniejsza jest chęć oszczędzania na przyszłość. Bardzo często polisy na życie to zobowiązania długoterminowe, zatem związać się można z ubezpieczycielem aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W takim momencie życia duży zastrzyk gotówki może być bardzo przydatny.
Dla jednych ważna jest wysoka suma ubezpieczenia, dla innych z kolei kompleksowa ochrona. Można zatem inwestować w odpowiednie umowy dodatkowe, które zwiększą szansę na otrzymanie odszkodowania.
Innym rozwiązaniem jest potrzeba zabezpieczenia kredytu, np. mieszkaniowego. W takim przypadku ważne jest, by suma ubezpieczenia była zbliżona do wartości kredytu, co pozwoli zyskać poczucie ochrony, na wypadek niespodziewanych trudności losowych.
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Ważne jest, aby nie kupować pierwszej oferty, która wyda nam się atrakcyjna. Po niedużym rozeznaniu można uznać, że takich ofert jest znacznie więcej. Warto zatem sięgnąć po pomoc rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie znaleźć można opinie specjalistów, poradniki dotyczące zakupu ubezpieczenia czy porównać można samodzielnie wiele ciekawych ofert.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szukanie oferty na stronach, które w całości poświęcone są różnym ubezpieczeniem. Dlaczego? Ponieważ na stronie konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego nie można znaleźć ofert innych firm i porównać ubezpieczeń.
Jak wybrać najlepszą polisę?
Ubezpieczenie na życie musi odpowiadać indywidualnym potrzebom klienta – musi zabezpieczać na konkretną kwotę, chronić od określonych zdarzeń polisowych (np. nowotwór złośliwy, pobyt w szpitalu), a składka powinna nie obciążać miesięcznego budżetu.
Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie ważne punkty w umowie – wyłączenia odpowiedzialności oraz karencję.
Wyłączenie odpowiedzialności to okoliczności zdarzenia polisowego, które umożliwiają ubezpieczycielowi odstąpienia od wypłacenia odszkodowania. Oznacza to, że pomimo ochrony np. od wypadków – taka ochrona nie jest stuprocentowa. Przykładowo: doznając uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku samochodowego, ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia jeśli:
Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą najczęściej zdarzeń, w których ubezpieczony może świadomie działać na własną szkodę.
Drugą ważną kwestią jest karencja. Jest to okres od momentu zawarcia umowy do rozpoczęcia ochrony w danym zakresie. Świetnym tego przykładem jest karencja dotycząca świadczenia z tytułu narodzin dziecka. Takie środki można otrzymać pod warunkiem, że dziecko urodziło się nie wcześniej niż 10 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Oba punkty warto sprawdzić, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na przyszłość. Dodatkowo – zbyt wiele wyłączeń odpowiedzialności, jak i długie okresy karencji mogą zaniepokoić, warto więc dokładnie sprawdzić oba zapisy.
Artykuł sponsorowany