Abp Gądecki ponownie wybrany na przewodniczącego KEP

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, został dziś wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na drugą, 5-letnią kadencję. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu. Na wiceprzewodniczącego wybrano abp. Marka Jędraszewskiego.

Metropolita poznański

28 marca 2002 roku bp Stanisław Gądecki został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Kanoniczne objęcie diecezji przypadło na 2 kwietnia, a uroczysty ingres do archikatedry poznańskiej – na 20 kwietnia.

Kreśląc w homilii program duszpasterski powierzonej mu archidiecezji, nowy metropolita wskazał na wszechstronny rozwój człowieka, wspólnoty ludzkiej, kultury i wiary. Skrytykował obecny w kulturze pragmatyzm, czyli stawianie życia czynnego ponad kontemplacyjnym. Podkreślił, że Kościół „łatwiej przebaczy wszystko [inne] niż atak na prawdę. Wie bowiem doskonale, że jeśli ktoś upada, ale nie podważa prawdy, ciągle jeszcze może się nawrócić. Jeśli jednak ktoś odrzuca prawdę, porzuca cały porządek natury”.

Metropolita bardzo mocno rozkręcił w diecezji rady duszpasterskie. Kładzie na serce wszystkim proboszczom, by diecezjalne programy duszpasterskie rzeczywiście były realizowane w każdej parafii. Chce podnosić świadomą religijność wśród ludu Bożego, żeby duszpasterstwo prowadziło do Boga, do zbawienia, a ludzie świadomie przeżywali swoją wiarę.

Abp Marek Jędraszewski

Jest naukowcem, znawcą filozofii współczesnej i od dwóch lat – metropolitą krakowskim. Od 2014 r. pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Prezydium KEP.

W tym roku skończy 70 lat. Jego dewizą biskupią są słowa Scire Christum (Znać Chrystusa).

Dorobek naukowy metropolity krakowskiego to ponad 20 książek i ok. 200 artykułów i rozpraw, dotyczących m.in. myśli filozoficznej Levinasa, zagadnieniom relacji między filozofią a duchowością, filozofii Boga, problemu wolności i moralności. Raz w miesiącu w różnych świątyniach Krakowa organizowane są „Dialogi z Arcybiskupem”, gdzie odpowiada na pytania dotyczące Kościoła i wiary.

Urodził się 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Po uzyskaniu matury w 1967 r. Marek Jędraszewski zdecydował się na studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka, po czym został skierowany jako wikariusz do parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej rozpoczął studia specjalistyczne z filozofii w Rzymie.

Na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Gregoriańskiego spotkał wielu wybitnych filozofów jak m.in: Johannes Baptist Lotz, Joseph Dc Finance, Paolo Valori, Peter Henrici, Nico Sprokel, Xavier Tilliette, Simon Decloux. "Dzięki nim spotykałem się wówczas z najnowszymi zagadnieniami, którymi żył filozoficzny świat – hermeneutyką Paula Ricoeura oraz etyką Emmanuela Levinasa" - wspomina. Pierwszemu z nich poświęcił pracę licencjacką (1977), natomiast drugiemu doktorską (1979). Obydwie zostały wyróżnione złotymi medalami – licencjat medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego, doktorat medalem Ojca św. Jana Pawła II.

Po powrocie do Polski, w latach 1980-1996, był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”.

« 1 2 3 4 »