Duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich przeszli w Ekumenicznej Drodze Światła ulicami Łodzi. Rozważając 14 stacji, opartych na wydarzeniach po zmartwychwstaniu Jezusa aż do wydarzeń Zielonych Świąt, podążali od kościoła kalwińskiego do kościoła luterańskiego, po drodze mijając katedrę rzymskokatolicką. Inicjatorem spotkania był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Pomimo wcześniej ogromnej burzy, kilkaset wiernych wszystkich kościołów przeszło ulicami Łodzi w nabożeństwie. Jak podkreślają duchowni kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej rady Ekumenicznej, inicjatywa abpa Rysia spotkała się z wielkim entuzjazmem braci innych kościołów chrześcijańskich i stała się niejako kontynuacją odbywającej się niegdyś Ekumenicznej Drogi Krzyżowej powstałej z inicjatywy abp seniora Władysława Ziółka, obecnego również na tegorocznym nabożeństwie. Katolicy, luteranie, prawosławni, baptyści, mariawici, kalwini i metodyści doszli do kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza, gdzie odbyła się ostatnia stacja drogi światła.
- Nigdzie Ewangelia nie mówi, że po zmartwychwstaniu uczniowie poznali Jezusa po twarzy. Uczniowie poznali go po rękach i po nogach, nie po twarzy. Jezusa żyjącego poznaje się po doświadczeniu miłości. Widać je na rękach, nogach, przebitym boku – to są dowody miłości. On pokazał uczniom jak kocha (…) Trzeba dużo miłości, by przejść tą drogą, trzeba dużo miłości, by nią iść, by śpiewać, by iść obok siebie. Pan Jezus żyje i wy jesteście tego dowodem. Jeśli ktoś dziś w Łodzi chciał widzieć Jezusa, który zmartwychwstał, to mógł zobaczyć Jezusa pomiędzy nami! Możemy sobie nawzajem podziękować i przekazać znak pokoju, by mieć takie namacalne doświadczenie żyjącego Pana w naszych znakach miłości – w naszych rękach, naszych nogach, naszym boku. Przekażcie sobie znak pokoju! – mówił abp Grzegorz Ryś na zakończenie spotkania.
Po błogosławieństwie udzielonym przez abpa Władysława Ziólka, duchowni i przedstawiciele Kościoła katolickiego i bratnich Kościołów chrześcijańskich podpisali wspólnie list, który odczytany będzie we wszystkich świątyniach chrześcijańskich miasta Łodzi oraz okręgu łódzkiego.
Droga Światła, czyli Via Lucis to nabożeństwo autorstwa księży Salezjanów, które zapoczątkowane zostało w 1988 roku w Rzymie.
Piotr Drzewiecki