O losie, jaki spotyka zamykane kościoły - nie tylko na Zachodzie Europy.
W Niemczech od 1996 r. zamknięto już 3 tysiące chrześcijańskich kościołów. W istniejącej już od I wieku diecezji Trewir jeszcze w zeszłym roku funkcjonowało 901 parafii. Do 2020 r. ma ich zostać tylko 35. Jednak zamykanie kościołów chrześcijańskich nie jest wyłącznie niemiecka specjalnością. Kościoły są zamykane od Rosji po Irlandię. Jaki jest los tych zlikwidowanych? Niektóre są burzone - jak np. we Francji. Inne zostają zaadaptowane do nowych, często niezwykle dalekich od pierwotnego przeznaczenia celów.
I tak np. w Mediolanie i Dublinie są kościoły przerobione na kluby nocne. W Holandii działa nawet państwowa firma, która pomaga przeprowadzić transakcje sprzedaży świątyni. Np kościół w Masstricht został przerobiony na księgarnię. Zamiana kościoła na budynek pełniący funkcje świeckie jest gratyfikowana państwowymi dotacjami. W Londynie znajduje się dawny budynek kościoła, w którym w nawie głównej zbudowano 24-metrowej długości basen, a w jednym z konfesjonałów działa sauna.
Więcej o losach sprzedawanych kościołów przeczytasz w tekście Jakuba Jałowiczora w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego".
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.