Freski z Kaplicy Sykstyńskiej "na wyjeździe"

Od 17 czerwca do 23 października w Kolonii oglądać można freski Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej.

Reprodukcje na płótnach niemal wielkości oryginałów przedstawiają m.in. tak słynne malowidła, jak Stworzenie Adama i Sąd Ostateczny. Na otwarcie wystawy nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović napisał, że „jest to podróżująca «Biblia pauperum», opowiadana w obrazach. Nowoczesny człowiek umie co prawda czytać, ale nie słyszy już Bożego Słowa, które chce go urzec”.

Na taki bezpośredni kontakt z Bożym pięknem jest szansa na tej właśnie wystawie, ponieważ reprodukcje są niemal na wyciągnięcie ręki, a zwiedzający nie muszą już odwracać głowy do góry, by z tej niewygodnej pozycji i z 22 metrów odległości podziwiać arcydzieła Michała Anioła.

W kolońskim Odysseum Museum ustawiono specjalne prawie dwumetrowe rusztowanie, z którego w przyciemnionych pomieszczeniach obserwator może patrzeć w dół na duże oświetlone płótna. Według ekspertów daje to możliwość lepszego wyeksponowania detali oraz bogactwa kolorów włoskiego artysty renesansu. W pozostałych salach ustawiono pionowo reprodukcje fresków ze ścian bocznych Kaplicy Sykstyńskiej.

Wystawa pt. „Inne spojrzenie” („Der andere Blick”) przygotowana została przez kolońską agencję AWC AG przy współpracy z Muzeami Watykańskimi. Patronem wystawy jest były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych kard. Walter Brandmüller; w komitecie honorowym jest też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

« 1 »