IPN udostępnia kolejne teczki z "szafy Kiszczaka"

To trzecia i czwarta partia zabezpieczonych materiałów znalezionych u wdowy po generale.

Jak poinformowała rzeczniczka IPN, wśród dokumentów, które dziś udostępni instytut znajdą się m.in. Odręczna notatka sporządzona przez Mirosława Milewskiego w sprawie wyjaśnienia wydarzeń w Miętnem [strajk młodzieży w obronie krzyży], pismo do generała broni Czesława Kiszczaka oraz Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego i generała Floriana Siwickiego maszynowo podpisane „Członkowie ORMO i PZPR”, wysłane z Torunia, w sprawie zdrady przez generałów „Wiernych Polsce Ludowej żołnierzy i Obywateli”, sprawozdanie Komisji powołanej przez Biuro Polityczne KC PZPR dla zbadania niektórych kwestii szczegółowych związanych z wydarzeniami grudniowymi 1970 r., wniosek o mianowanie na stopień generała broni Czesława Kiszczaka z dn. 20-09-1983 r., podpisany przez Ministra Obrony Narodowej gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego czy podziękowania za pozytywne załatwienie spraw, przesłane do gen. broni Czesława Kiszczaka przez: biskupa łódzkiego Józefa Rozwadowskiego (z dn. 04-04-1985 r.), biskupa sufragana gnieźnieńskiego dr Jana Michalskiego (z dn. 04-08-1987 r.) i Andrzeja Micewskiego.

Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN przekazał 3 marca 2016 r. Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej te materiały.

Dokumenty będą dostępne dla dziennikarzy i historyków w formie elektronicznej w czytelni IPN przy Kłobuckiej w Warszawie.

Jak informował w lutym szef IPN Łukasz Kamiński, wdowa po generale Kiszczaku zgłosiła się do Instytutu z ofertą sprzedaży archiwalnych dokumentów przechowywanych przez jej zmarłego w listopadzie 2015 roku męża. O sprawie niezwłocznie został poinformowany Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, po czym IPN w asyście policji wszedł do mieszkania wdowy. Znaleziono tam w sumie sześć pakietów dokumentów, w tym teczka personalna i teczka pracy TW "Bolka". Materiały te potwierdziły, że "Bolkiem" był Lech Wałęsa. Dowodziły jego współpracy z SB w latach 1970-76.

« 1 »

mg/drz/ipn.gov.pl