W najnowszym GN

Książka „O naśladowaniu Chrystusa” nazywana jest perłą w morzu literatury ascetycznej. W zadziwiający sposób nawróciła i nadal nawraca tysiące ludzi. Do „Gościa” została dołączona w formie audiobooka.

26.08.2015 08:37 GOSC.PL

dodane 26.08.2015 08:37
0

Przetłumaczono ją na prawie 100 języków. Znamy 700 rękopisów tego dzieła. Obejmuje cztery księgi, które powstały przed rokiem 1427. Traktat „O naśladowaniu Chrystusa” był też tłumaczony na język polski. W 1545 r. ukazał się pierwszy anonimowy przekład. 

W najnowszym "Gościu także":

Mnisi biorą Francję [Jacek Dziedzina]

Podczas gdy wiele opustoszałych klasztorów w Europie Zachodniej zamienia się w hotele czy restauracje, benedyktyńskie opactwo Fontgombault w centralnej Francji przyjmuje kolejnych kandydatów. W dodatku otwiera swoje filie i przejmuje inne upadające klasztory. Czy mnisi z Fontgombault odnowią życie monastyczne w Europie Zachodniej?

Węgierska tama [Grażyna Myślińska]

„Wielka wędrówka ludów rozpoczęła się latem roku 2015. Wydaje się, że wzbierającej fali imigrantów nie da się zatrzymać. Bogatej Europie brakuje wyobraźni, by ogarnąć jej skutki, i pomysłu, jak ją ujarzmić. podejmowane działania przypominają leczenie raka plastrem na odciski” - pisze Myślińska w najnowszym „Gościu”. „Nielegalni imigranci są przekonani, iż są w drodze do raju, a raju na ziemi nigdzie nie ma. Nie bierze się pod uwagę, że są na tym świecie miejsca, które są piekłem. Jeśli nie zostaną zlikwidowane, ucieczki z niego nie da się zatrzymać żadnym murem” - dodaje.

Poznański spór [Andrzej Grajewski]

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak upublicznił raport na temat spraw spornych między miastem a lokalnym kościołem. Dokument ugruntowuje w świadomości opinii publicznej fałszywy pogląd, że dotychczasowe relacje były „niesymetryczne” i korzystała na nich wyłącznie archidiecezja. Jak tymczasem faktycznie wyglądają relacje pomiędzy Kurią Metropolitalną w Poznaniu a miastem oraz dlaczego niektóre środowiska traktują trwanie w sporze jako wartość samą w sobie?

1 / 1