Założona przez prof Andrea Riccardiego St Egidio m.in. jest autorem negocjacji pokojowych w Mozambiku. To oni pomogli także negocjować uwolnienie ks. Dziedzica, polskiego misjonarza porwanego w Afryce.
W dniach 6-8 września odbędzie się w Tiranie 29. spotkanie międzynarodowe z cyklu "Ludzie i Religie", organizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Tym razem będzie ono przebiegać pod hasłem "Pokój jest zawsze możliwy - religie i kultury w dialogu". Poinformowała o tym Wspólnota w specjalnym komunikacie.
Uzasadniając wybór miejsca kolejnego spotkania podkreślono, że Albania jest krajem o największej procentowo liczbie muzułmanów w Europie i że była pierwszym krajem na naszym kontynencie, który odwiedził papież Franciszek. Jest to państwo, które "po długim przechodzeniu od dyktatury i ubóstwa do sektora demokratycznego i rozwoju, jest dziś także wzorem współżycia między religiami i kulturami".
Spotkanie w stolicy Albanii odbędzie się "w roku naznaczonym konfliktami, które zdają się nie mieć końca, jak ten, który ciąży nad Syrią, oraz zagrożeniami terroryzmem" - stwierdza komunikat Wspólnoty. Jego autorzy zapowiadają, że o tym wszystkim będzie mowa w Tiranie, jak również o tym, jak budować pokój, jak troszczyć się o środowisko naturalne, będą omawiane zagadnienia nierówności społecznej na takich kontynentach jak Afryka i Ameryka Łacińska.
"Świadomi faktu, że religie mogą odegrać podstawową rolę w powiedzeniu «nie» wojnie i wszelkiej postaci przemocy, w Tiranie będą obecnie liczni przedstawiciele świata katolickiego, kultury i dialogu międzyreligijnego, a także państw i instytucji europejskich najwyższego szczebla" - czytamy w zapowiedzi spotkania. Oczekiwani są tam również "bezpośredni świadkowie z krajów, w których toczą się konflikty i starcia zbrojne, jak Syria, Irak i Nigeria".
Międzynarodowe spotkania z cyklu "Ludzie i Religie" organizowane są od 1987 przez rzymską Wspólnotę św. Idziego jako pokłosie światowego dnia modlitwy o pokój, zwołanego przez św. Jana Pawła II do Asyżu 26 października 1986. Pierwsze dwa takie wydarzenia odbyły się w Rzymie, a pierwsze poza nim i w ogóle poza Włochami przeprowadzono na przełomie sierpnia i września 1989 w Warszawie pod hasłem "Nigdy więcej wojny" w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu - we wrześniu 2009 po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.
Wspólnota Sant'Egidio powstała w Rzymie w 1968 roku, po Soborze Watykańskim II. Dziś jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ponad 50.000 osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w Rzymie, we Włoszech oraz w ponad 70 krajach.
Wszystkie lokalne wspólnoty Sant'Egidio rozproszone po świecie żyją tą samą duchowością. Fundamentem życia jest modlitwa, która towarzyszy życiu Sercem życia Wspólnoty, która otwiera się i przyjmuje wszystkich szukających sensu życia, jest przekazywanie Ewangelii. Wspólnota prowadzi negocjacje pokojowe na całym świecie, walczy o zniesienie kary śmierci w wielu krajach, pomaga bezdomnym (w samym Rzymie prowadzi kilka stołówek i noclegowni).
W 2014 r. to ta Wspólnota pomagała w negocjacjach z porywaczami ks. Mateusza Dziedzica. W liście zaadresowanym do prof. Andrei Riccardiego, Minister Spraw Zagranicznych Polski, podziękował wtedy Wspólnocie Sant'Egidio za rolę, jaką odegrała w uwolnieniu polskiego misjonarza, porwanego w Republice Środkowoafrykańskiej w październiku 2014 roku, wyrażając przy okazji wielki szacunek polskiego rządu wobec doświadczenia i misji Sant'Egidio w Afryce.
jbb/ www.santegidio.org/ KAI