W najnowszym numerze na 25 stycznia, specjalny dodatek, który przybliża tragiczną i do tej pory mało znaną historię mieszkańców Górnego Śląska. Zaraz po wojnie Sowieci wywieźli na Wschód kilkadziesiąt tysięcy Górnoślązaków.
Pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do aktów terroru wobec Ślązaków: aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu. Miały one miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do 90 tys. osób. Część z nich nigdy już nie powróciła do domów; ich liczba jest trudna do oszacowania.
W zeszłym roku Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę dotyczącą przyjęcia rezolucji o ogłoszeniu roku 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.
"Po pierwsze zatem winniśmy im pamięć. Powinna to być jednak pamięć aktywna, pamięć, która nieustannie napędza działania, zmierzające do poszerzenia wiedzy o losach naszych przodków. I to jest właśnie rzecz druga: tym, co możemy - i powinniśmy - dzisiaj dać ofiarom i ich rodzinom, jest rzetelna wiedza na temat Tragedii Górnośląskiej. Tylko w te sposób możemy pamięć o cierpieniach niewinnej ludności Śląska uczynić częścią pamięci ogólnopolskiej. Tylko w ten sposób możemy oddać szacunek ofiarom i ich bliskim" - pisze we wstępie dodatku Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.