Studenci Moskiewskiej Akademii Ekonomii i Prawa (MAEP) uczcili we wtorek pamięć generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego", składając kwiaty na ich symbolicznych grobach na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.
W uroczystości, która odbyła się w przededniu 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, uczestniczyli też przedstawiciele ambasady RP w Federacji Rosyjskiej.
Na tej starej nekropolii w centrum Moskwy w zbiorowych mogiłach pochowanych jest ok. 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru. W miejscu jednej z takich mogił są również symboliczne groby Okulickiego, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, i Jasiukowicza, zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj.
W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.
Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej MAEP Leonid Czernoryż powiedział PAP, że studenci uczelni - najczęściej z I i II roku - przychodzą na te groby od sześciu lat.
"Przychodzimy tutaj, aby uczcić pamięć ludzi, w tym obywateli Polski, którzy padli ofiarą represji. Wiemy, jak trudny był to okres w życiu zarówno naszego kraju, jak i Polski. Dlatego chcemy, aby to nigdy więcej się nie powtórzyło" - wskazał.
Z kolei przewodnicząca samorządu studenckiego MAEP Olga Rychłowa zauważyła, że studenci uważają odwiedzenie tych grobów za swój obowiązek. "Oddanie hołdu ofiarom tamtych strasznych represji jest naszym długiem wobec tych ludzi" - powiedziała Olga, studentka III roku.
Moskiewska Akademia Ekonomii i Prawa, to jedna z najstarszych uczelni niepublicznych w Rosji. Funkcjonuje od 1993 roku. Stale współpracuje z kilkunastoma uczelniami zagranicznymi, w tym z Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii i Wietnamu.
W Polsce wśród jej partnerów są Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Akademia Policji w Szczytnie. Ich współpraca obejmuje m.in. wymianę studentów i pracowników naukowych, a także udział w konferencjach i seminariach.
Od 2007 roku przy MAEP działa Klub Polski, który stawia sobie za cel rozszerzenie kontaktów rosyjsko-polskich w sferze edukacji i kultury.