Uznanie gen. Czesława Kiszczaka winnym zbrodni wprowadzenia stanu wojennego ma wymiar symboliczny, teraz czas na rozliczenie gen. Jaruzelskiego.
12.01.2012 17:24 GOSC.PL
Dwa lata więzienia w zawieszeniu dla gen. Kiszczaka za zbrodnię, jaką było wprowadzenie stanu wojennego, ma wymiar symboliczny i na pewno nie jest dostatecznym zadośćuczynieniem za zbrodnie jakich dopuścił się gen. Kiszczak. Bo przecież nie tylko uczestniczył on w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, który doprowadził do uchwalenia przez Radę państwa PRL dekretów o stanie wojennym, za co został skazany. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za śmierć konkretnych ludzi zamordowanych w czasie stanu wojennego, przede wszystkim górników z kopalni „Wujek” czy ks. Jerzego Popiełuszko. Obawiam się, że za te zbrodnie już nie odpowie.
Jednak wyrok, jaki zapadł, jest pewną namiastką sprawiedliwości. Nie chodzi w nim bowiem tylko o karę dla konkretnego człowieka, choć jest to ważne. Istotne jest, że sąd uznał dekrety o wprowadzeniu stanu wojennego za nielegalne. To stwierdzenie otwiera drogę do dalszych procesów i rozliczenia twórców stanu wojennego. I nie chodzi o to, aby ich posadzić do więzienia, bo w przypadku ludzi w wieku ponad 80 lat zapewne byłoby to niehumanitarne, ale o sam fakt uznania ich działań za zbrodnię. Teraz czas na proces głównego odpowiedzialnego za zbrodnię stanu wojennego, czyli gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który nie był sądzony ze względu na stan zdrowia. Po wyroku na gen. Kiszczaka nie ma najmniejszych wątpliwości, że gen. Jaruzelski także zostałby uznany winnym.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego