Kard. Ratzinger a teologia wyzwolenia

Kolejny tom wydawanych pod redakcją biskupa Ratyzbony Gerharda Ludwiga Müllera Pism zebranych (Gesammelte Schriften) Josepha Ratzingera ukaże się na początku (w lutym) przyszłego roku.

23.12.2011 18:57 RADIO WATYKAŃSKIE

dodane 23.12.2011 18:57
0

Poświęcony tym razem eschatologii, będzie też zawierał teksty o teologii wyzwolenia. Właśnie w tym roku minęła 25. rocznica oceniającej tę teologię instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Libertatis conscientia z 22 marca 1986 r., którą kard. Ratzinger podpisał jako ówczesny prefekt tej dykasterii. Bp Müller poświęcił temu dokumentowi i myśli obecnego Papieża o teologii wyzwolenia artykuł na łamach niemieckiego czasopisma katolickiego Die Tagespost, który ukazał się również w dzisiejszym numerze L'Osservatore Romano.

Ordynariusz Ratyzbony podkreśla, że watykański dokument sprzed ćwierć wieku o rozwijanej w Ameryce Łacińskiej teologii wyzwolenia okazał się dalekowzroczny. Osobiste refleksje Josepha Ratzingera na ten temat są dogłębną analizą widocznej w niej tendencji do polityzacji teologii i redukowania Kościoła do działalności ziemskiej. Według ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary podważała ona istotę Kościoła i samej teologii. Dostrzegał zarówno jej pozytywne zasady, jak ograniczenia i płynące stąd niebezpieczeństwa. Jej przedstawiciele chcieli uczynić skutecznym orędzie Bożej miłości w życiu jednostek i społeczeństw. Jednak z powodu błędnej hermeneutyki, oddalającej się od Objawienia i od nauczania Kościoła, stawała się polityczną, marksistowską ideologią, tracąc charakter teologiczny. Zapobiec temu miały instrukcje watykańskiej dykasterii i wypowiedzi kard. Ratzingera. Chodziło o przygotowanie drogi do autentycznej teologii wyzwolenia, ściśle związanej z katolicką nauką społeczną, uwzględniającej transcendencję Boga. Dla służby Kościoła światu są one niezbędne – zauważa bp Müller.

1 / 1