Zapisane na później

Pobieranie listy

Archidiecezja katowicka ma nowego arcybiskupa

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował arcybiskupem metropolitą katowickim biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

oprac. ks. Tomasz Jaklewicz

|

GOSC.PL

dodane 29.10.2011 12:00
30

Nominacja nie była zaskoczeniem. Biskup Skworc był od dłuższego czasu wymieniany wśród kandydatów na następcę abp. Damiana Zimonia, który 25 października ukończył 77 lat i po ponad 26 latach posługi biskupiej w archidiecezji katowickiej odchodzi na emeryturę.

Biskup Wiktor Skworc (ur. 19.05.1948) pochodzi z Bielszowic, dzielnicy Rudy Ślaskiej. Jest synem Jerzego i Anny z domu Nandzik. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej, gdzie zdał maturę w roku 1966. Następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które miało wówczas swoją siedzibę w Krakowie. „Nie było w moim życiu Damaszku” – mówi o swoim powołaniu. „To był proces: dom, świadectwo wiary rodziców, wspólnej codziennej modlitwy; życie mojej rodziny koncentrowało się wokół wiary. Służyłem jako ministrant i lektor, poznawałem imponujących wiarą i oddaniem Kościołowi księży. Przed maturą zrodziła się myśl o kapłaństwie, chociaż złożyłem dokumenty na prawo we Wrocławiu. Nie można uciec przed powołaniem. Ostatecznie człowiek dochodzi do wniosku, że to jest jego droga”. Po trzecim roku studiów, odbył roczny staż pracy w kopalni Walenty–Wawel w Rudzie Śl. Obowiązek ten wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz. „Pracowałem w kopalni rok, pod ziemią, na nocnej zmianie. Trzy pierwsze miesiące chodziłem ze zmęczenia zygzakiem…” – wspomina bp Skworc. „Cenię tamten czas, bo zbliżył mnie do doświadczeń człowieka pracy, do którego nabrałem ogromnego szacunku.” Górnicy początkowo nie wiedzieli, że mają do czynienia z klerykiem. W końcu jednak się zorientowali. „Przychodzili do mnie jak do konfesjonału – pogadać, pożalić się, opowiedzieć o swoich rodzinach. Wtedy zrozumiałem zasadę bardzo istotną w życiu kapłańskim: kiedy człowiek dzieli się swoją opowieścią, trzeba ją przyjąć, nie bać się problemów, których do końca nie da się rozwiązać, ale zawsze obiecać duchową bliskość, modlitwę – i tego dotrzymywać”.

Jako diakon wyjechał do Drezna (NRD), gdzie był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i Lipsku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 kwietnia 1973 r. w Katowicach. Pracował jeszcze kilka miesięcy za granicą, a od sierpnia 1973 roku jako wikariusz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W latach 1975 – 1980 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa katowickiego Herberta Bednorza, a od 1980 do 1992 był kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w roku 1983. Utworzył fundusz pomocy dla księży misjonarzy. Przyczynił się do powstania w Katowicach klasztoru Sióstr Karmelitanek i wybudowania domu dla księży emerytów. W okresie stanu wojennego tworzył wraz innymi i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując wszechstronną pomoc dla internowanych i więzionych oraz ich rodzin. W 1992 r. został mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. W 1995 r. uzyskał doktorat z historii Kościoła na ATK w Warszawie. Praca doktorska dotyczyła budownictwa kościołów w diecezji katowickiej w latach 1945 – 1989.

13 grudnia 1997 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Wiktora Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie. „To był najważniejszy dzień w moim życiu” – podkreśla bp Skworc. „Cały czas mam przed oczami tę najważniejszą chwilę, kiedy podchodzę do Jana Pawła II, a on nakłada na moją głowę swoje dłonie. I towarzyszącą mi świadomość olbrzymiej dozy zaufania Ojca Świętego. Powierzył mi diecezję, która była mu tak bliska”.

Jako pasterz Kościoła tarnowskiego podjął wiele inicjatyw dynamizujących duszpasterstwo w diecezji. Za najważniejszy moment posługi w Tarnowie bp Skworc uważa wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu w 1999 r. i dokonaną wtedy kanonizację  bł. Kingi. „Wydarzeniem tym ciągle żyjemy i do niego wracamy, bo pamiętamy przesłanie Papieża, wezwanie do świętości tam wypowiedziane”, mówił w wywiadzie z okazji 10. rocznicy pasterzowania w Tarnowie. Wokół „Ołtarza Papieskiego” powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Kolejną inicjatywą bp. Skworca była budowa w Tarnowie klauzurowego Klasztoru Sióstr Karmelitanek. W trosce o duszpasterstwo w diecezji powołał okręgi duszpasterskie, których centralnym ośrodkiem są kościoły z tytułem bazyliki mniejszej. Bp Skworc doprowadził do utworzenia samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w strukturach Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie.

1 / 2