Zapisane na później

Pobieranie listy

Szwedzi boją się wojny. Chcą jak najszybciej wstąpić do NATO

W Szwecji wzrosła liczba dzieci dzwoniących na telefon zaufania… ze strachu przed wojną. To jeden z efektów ogłoszenia przez władze konieczności przygotowania się na atak ze strony Rosji. Szwedzi w ostatnich dwóch latach przeszli przyspieszony kurs geopolitycznej świadomości.

Jacek Dziedzina

|

GN 04/2024

dodane 25.01.2024 00:00

W połowie stycznia półki sklepowe w Szwecji niemal opustoszały z niektórych towarów. Bynajmniej nie z powodu karnawału – po wypowiedziach władz państwa i dowódców, wzywających do przygotowania się na ewentualną wojnę, niewielu Szwedów myślało o noworocznych zabawach. Premier Szwecji, ministrowie obrony i szef obrony cywilnej oraz naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych swoimi wypowiedziami wywołali prawdziwy popłoch u i tak dość mocno wystraszonych Szwedów. Wystraszonych od blisko dwóch lat, to znaczy od rosyjskiej napaści na Ukrainę. I choć panika nigdy nie jest wskazana, a same władze Szwecji, widząc, jak zareagowali obywatele, zaczęły tonować nastroje, to trzeba przyznać, że dziś to Szwedzi znajdują się w czołówce krajów oceniających trzeźwo sytuację, w jakiej znalazły się Europa i świat w obliczu groźby eskalacji rosyjskiej agresji.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny