Zapisane na później

Pobieranie listy

Synod z demokracją w tle

Bardzo mnie irytuje, że tak wiele emocji narosło wokół rozpoczynającego obrady w Rzymie Synodu o synodalności, choć w pewnym sensie i one powinny cieszyć.

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

|

GN 40/2023 Otwarte

dodane 05.10.2023 00:00

Oznaczają bowiem, że wciąż sporo ludzi zatroskanych jest o przyszłość wspólnoty Kościoła. Problemem są jednak liczne niedomówienia i przekłamania. I oczekiwania, których jest niemało, oparte na wątpliwej jakości rozumowaniu i wyciąganiu pochopnych wniosków czy to z papieskich wystąpień, czy z własnych błędnych wyobrażeń. Kiedy ogłoszono, że nie będzie bezpośrednich relacji z synodu – poza oficjalnymi, watykańskimi – wśród niektórych dziennikarzy zawrzało. Podniosły się głosy, że ta nowa jakość otwartości papieża to fikcja i że oficjalne komunikaty nie oddadzą faktycznego przebiegu obrad ani temperatury dyskusji w synodalnej auli. Krytyków tej decyzji zapewne bardziej bolało to, że nie będą mogli na podstawie przecieków sami tworzyć rzeczywistości i zaklinać faktów, żeby bardziej pasowały do wizerunku Kościoła, jaki chcieliby kreować. Uważali, że skoro Franciszkowi zdarzają się improwizowane wywiady w samolotach, spontaniczne wypowiedzi na zakończenie telekonferencji (i czasami niefortunne wypowiedzi, które potem trzeba tłumaczyć, czytaj: wycofywać), to w czasie synodu będzie podobnie. Rozpowszechniając różne spontaniczne wypowiedzi uczestników synodu, czasami sprzeczne ze sobą, i opatrując je odpowiednim komentarzem, będą jak z puzzli budowali niewysublimowany obraz Kościoła XXI wieku. A jak do tego dodać jeszcze obawy niektórych o wprowadzenie w życie Kościoła systemu demokratycznego, to od myślenia o możliwych konsekwencjach głowa może rozboleć.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka