Zapisane na później

Pobieranie listy

Tarkowski i inni

Czy Tarkowski ekranizował prozę Hemingwaya? Odpowiedź na to pytanie znajdą uczestnicy tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą”.

Edward Kabiesz

|

GN 45/2009

dodane 09.11.2009 11:52

Współorganizatorem festiwalu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jednym z bohaterów imprezy będzie Andrzej Tarkowski, gigant światowego kina. Zobaczymy nie tylko najgłośniejsze filmy reżysera, ale także jego studencką etiudę „Zabójcy”, nakręconą wspólnie z Aleksandrem Gordonem i Mariką Beiku na podstawie opowiadania Ernesta Hemingwaya.

W programie znalazły się także filmy dokumentalne, które pokazują Tarkowskiego od bardziej prywatnej strony. Zobaczymy m.in. „Szczypok” – film o domu, w którym urodził się i wychował reżyser, oraz dokument „Student Andriej Tarkowski”. Z widzami festiwalowych projekcji filmowych spotka się syn reżysera Arsienij Tarkowski. Widzowie festiwalu będą mieli również możliwość zapoznania się z twórczością innego, wybitnego rosyjskiego reżysera, aktora i pisarza Wasilija Szukszyna. W października minęła 35. rocznica śmierci autora „Kaliny Czerwonej”. Do Warszawy na spotkanie z widzami przyjedzie Lidia Fiedosiejewa-Szukszyna, żona reżysera, i córka Maria Szukszyna.

Gościem specjalnym „Sputnika” w tym roku będzie reżyser, scenarzysta i producent, a od roku 1998 dyrektor koncernu filmowego „Mosfilm” Karen Szachnazarow. W ramach festiwalu odbędzie się jego retrospektywa, a najnowszy film reżysera, zrealizowany według prozy Antoniego Czechowa „Pokój nr 6”, zostanie pokazany na zakończenie.

Festiwal rozpoczyna się 6 listopada. Przez dwa tygodnie, prócz retrospektyw mistrzów, zobaczymy prawie 120 filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach – są to zarówno filmy młodych twórców, jak i rosyjska klasyka. Nie zabraknie również dokumentów i filmów, w których znalazły się polskie wątki. Po raz pierwszy podczas Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu – Młode Kino Rosyjskie. Wystartuje w nim 14 filmów. Jak zapewniają organizatorzy, zostały one bardzo starannie wyselekcjonowane spośród obrazów zrealizowanych w ostatnich dwóch latach.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza