Zapisane na później

Pobieranie listy

Prośba o modlitwę

Takiej książki o losach katolików w PRL jeszcze nie było. Bartłomiej Gapiński postanowił bowiem zmierzyć się z tamtą rzeczywistością inaczej, aniżeli robili to inni jego koledzy.

Andrzej Grajewski

|

GN 32/2008

dodane 12.08.2008 09:48

Sięgnął po źródło niezwykłe – prośbę o modlitwę, kierowaną do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z analizy tysięcy listów z okresu 1965–1979, przechowywanych w archiwum ojców bernardynów w Krakowie, powstała niezwykle ciekawa książka Sacrum i codzienność, wydana przez wydawnictwo Trio.

Nie widać w niej prześladowań, represji i ograniczeń. Są natomiast opisane sprawy, z którymi musieli codziennie zmagać się zwykli obywatele Polski Ludowej. Niewątpliwie jednym z bohaterów tej książki jest bieda. Polityka była daleko i właściwie zwykłych ludzi nie dotyczyła. Rzeczywistość prowincjonalnych wsi i miasteczek była jedyną, którą znali. Najczęściej autora-mi listów są kobiety, żony rolników i chłoporobotników. Dla nich złe warunki materialne były najbardziej wyrazistym znakiem egzystencji, podobnie jak choroby czy rodzinne kłopoty. O tym pisały, prosząc o modlitwę.

Oczywiście obraz przedstawiony w książce nie jest reprezentatywny dla całej Polski. Do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali głównie ludzie ze środowisk wiejskich z rejonu podkrakowskiego oraz ziemi żywieckiej. To specyficzny obszar kultury duchowej i materialnej. Z pewnością był to rejon niezbyt zamożny, a prośby o modlitwę pisali często ludzie słabo wykształceni. Jednak może dlatego ich świadectwo porusza prostotą wyznań i potrzeb. Jest także ciekawym przyczynkiem do dziejów polskiej religijności.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego