Zapisane na później

Pobieranie listy

Papież o wolności

Kiedy uważniej wsłuchujemy się w słowa, które wypowiedział do nas Jan Paweł II, przydomek „Wielki”, nadany mu jeszcze za życia, zyskuje na znaczeniu.

Książka - poleca Joanna Jureczko-Wilk

|

GN 50/2007

dodane 17.12.2007 23:41

Tę wyjątkowość Papieża opisują z różnych stron publicyści numeru specjalnego First Things – polskiej edycji opiniotwórczego pisma katolików w Stanach Zjednoczonych. Numer poświęcony Janowi Pawłowi II zawiera teksty znanych amerykańskich publicystów, którzy pokazują, jak wielką wagę Ojciec Święty przywiązywał do wolności. Tej narodowej także, ale przede wszystkim tej osobistej, wynikającej z natury człowieka.

Bo zdaniem Jana Pawła II, naprawdę wolna osoba to ta, która czyni dobro z miłości do samego dobra.
George Weigel przypomina, że to Jan Paweł II wyszedł z konkretną propozycją do świata okaleczonego rewolucją seksualną, zanikiem humanizmu, nastawionego na konsumpcjonizm i przyjemności, debatującego nad prawem do życia nienarodzonych i ludzi starych, eksperymentującego z ludzkim życiem.

Weigel uważa, że Kościół katolicki jest prawdopodobnie najbardziej wpływową wspólnotą religijną ostatniego stulecia, kształtującą świat, który odziedziczyliśmy w XXI w. Kościół ten został ukształtowany przez interpretację Soboru Watykańskiego II, dokonaną właśnie przez Jana Pawła II.

W numerze specjalnym nie brakuje też bardzo osobistych i ciepłych wspomnień o Papieżu. Ks. Richard J. Neuhaus, redaktor naczelny „First Things”, przywołuje swoje długie rozmowy z Ojcem Świętym o teologii, polityce, stosunkach międzynarodowych: „Papież był bacznym obserwatorem toczącego się życia – miał stale na uwadze, w jaki sposób, dzięki łasce Boga, można je przeżywać pełniej. Dla mnie przynajmniej jest to klucz do zrozumienia umysłu i serca Jana Pawła Wielkiego”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..