Zapisane na później

Pobieranie listy

Słone cuda

Czasem człowiek ma ochotę zapaść się pod ziemię. W Wieliczce lepiej po prostu zejść po schodach. Naprawdę warto.

Franciszek Kucharczak

|

GN 3/2023

dodane 19.01.2023 00:00

Łączna długość chodników w kopalni soli w Wieliczce wynosi… 250 kilometrów. To istne podziemne miasto, usytuowane na wielu poziomach. Wyrobiska w wielu miejscach tworzą większe i mniejsze komory, czasami ogromne, mierzące ponad 30 metrów wysokości i jeszcze więcej długości i szerokości. Jedna z tych komór zyskała szczególną sławę dzięki swej nadzwyczajnej urodzie. W 1978 roku wraz z całą kopalnią została wpisana na pierwszą światową listę UNESCO, zajmując miejsce w pierwszej dwunastce zabytków przyrodniczych i kulturowych. To kaplica św. Kingi, największa podziemna solna kaplica na świecie. Sama komora powstała w 1896 roku. Mieści się na głębokości 101 metrów pod powierzchnią ziemi, mierzy 12 metrów wysokości, 17 metrów szerokości i 54,5 długości. Jest to do dzisiaj czynny obiekt sakralny. W każdą niedzielę o 7.30 rano odprawiana tu jest Msza św., na którą może przybyć każdy chętny. Czasami odbywają się tu śluby, a także kameralne koncerty muzyki klasycznej. – Absolutnie wszystko, co tu widzimy, włącznie ze schodami i posadzką, wykonane jest z soli – zapewnia Mariusz Dela, doświadczony przewodnik po Kopalni Soli „Wieliczka”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka