Zapisane na później

Pobieranie listy

Byle do jesieni

Gdybym uwierzył dziennikarzom wolnego świata, a zwłaszcza gdybym dysponował odpowiednimi środkami, to w styczniu pobiegłbym do bukmachera i postawił na to, że w irackich wyborach weźmie udział góra tysiąc osób, w tym przeważnie tamtejsze "misie kolabo".

matematyk, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim

|

GN 07/2005

dodane 15.03.2005 22:28

Fakty okazały się druzgocące dla panoramy strachu, beznadziei i powszechnej wrogości, odmalowywanej w codziennych relacjach z Mezopotamii. Miliony Irakijczyków powędrowały do urn, stały w kolejkach i wcale nie obawiały się pokazywać twarzy na ekranach. Oczywiście nikt nie przeprosił za wprowadzanie w błąd światowej opinii publicznej, nie słychać o masowej wymianie korespondentów – wygląda na to, że to ja nie umiem czytać i obraz panującego w Iraku terroru jest rezultatem mojej dysleksji.

Nie twierdzę, że okolice Bagdadu znów przypominają Eden. Tym bardziej mi żal, że nam odbiera się prawo do wyrażenia opinii w lokalu wyborczym, każąc czekać do jesieni, chociaż u nas zamiast bomb wybuchają jedynie kolejne afery grupy trzymającej władzę. Mnie jest żal, a ktoś mądry na pewno uzna to za dowód wyższości dobrego Oleksego nad złym Bushem. Zły Bush każe głosować, choć nie zna wyniku, a dobry O leksy zna wynik, więc chroni nas przed nim.

Bo jakby tak naród wybrał kogoś, kto odrzuci eurokonstytucję albo wreszcie wyegzekwuje konsekwencje lustracji? To już raczej dobry Oleksy utraci cześć i przeniesie wybory na jesień, bo może jeszcze coś się uda wykombinować do października, kiedy to odbędzie się największe głosowanie w dziejach Unii Europejskiej: na posłów, na prezydenta, na konstytucję, na Miss Polonia i na ulubiony serial. Te dwa ostatnie dodałem od siebie, a żeby jeszcze bardziej obniżyć koszty proponuję głosowanie SMS-em. Każdy wyborca płaci złoty plus VAT i zamiast wydatków budżet ma dochody.

Wybory jesienne szybko spadły na dalsze strony gazet, bo pojawiła się lista Wildsteina. Teraz trwają poszukiwania sprawiedliwych. 10 wystarczyłoby, żeby ocalić Sodomę. Ilu trzeba, żeby wykpić listę i poddać w wątpliwość istnienie donosicieli? Przekonamy się wkrótce, czytając opiniotwórczą gazetę, która nawet we własnej sprawie nie była w stanie przeprowadzić dziennikarskiego śledztwa. Za to wciąż zatrudnia donosiciela. Bronisława Wildsteina zwolniono, bo nie wolno kopiować katalogu w bibliotece (w Polsce, bo gdzie indziej katalogi są w Internecie), a indeks nazwisk powinien być na indeksie. Nadal nie ma definicji, co jest jawne, co jest tajne, co można upublicznić i kto jest dziennikarzem, więc ma dostęp do danych. Bez definicji łatwiej kręcić.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..