Zapisane na później

Pobieranie listy

Diabeł nie jest maskotką

Z ks. Michałem Wolińskim, egzorcystą, rozmawia Jacek Dziedzina

Katecheza VIII - "Modlitwa jak chleb"

|

GN 43/2007

dodane 30.10.2007 10:41

Jacek Dziedzina: Kiedy próbujemy rozmawiać o szatanie na poważnie, najczęściej pojawia się pobłażliwy uśmiech na twarzy rozmówcy.
Ks. Michał Woliński: – Popkultura, która zrobiła z demona maskotkę, jest właśnie w jakimś sensie manipulowana przez Złego. On w takiej postaci bardzo dobrze się czuje, jako ktoś, kogo albo nie ma, albo jeśli już jest, to prawie jak przytulanka. Czuje się w tym dobrze, bo wtedy może swobodnie penetrować umysł i serce człowieka.

Z jakimi oznakami działania Złego Ksiądz się spotyka?
– Osoby, które do mnie przychodzą jako do egzorcysty, mają bardzo konkretne doświadczenie zła jako obsesji czy zniewolenia, które powodują całkowity dyskomfort życia. Chodzi głównie o lęk, strach, obawę, niemożność spania, komunikowania się z ludźmi, wchodzenia do kościoła, uczestniczenia w życiu liturgicznym i sakramentalnym. Są to namacalne dowody istnienia rzeczywistości, która nie należy do porządku natury, a która doprowadza do różnych załamań czy depresji człowieka.

Jakimi kanałami szatan dociera dzisiaj do wnętrza człowieka?
– Najszerszym kanałem jest oczywiście grzech. Drugim szerokim kanałem działania Złego są wszelkie formy okultyzmu, spirytyzmu, ezoteryzmu, zainteresowanie takimi sprawami jak wróżenie, mediumizm, jasnowidztwo, bioenergoterapia, radiestezja, tzw. naturalne środki pomocy płynące ze Wschodu. Pozornie to ma pomagać. Czasem na początku są objawy pomocy, ale potem następuje głębokie rozbicie człowieka na płaszczyźnie jego relacji do siebie, do osób, do Boga, a także w sferze psychoduchowej.

Czy takie wrzucanie wszystkiego do jednego worka nie grozi nadmiernym demonizowaniem rzeczywistości?
– Mam świadectwa osób, które wskazują wyraźnie na te dwa momenty, które wymieniłem: wejście w zło i cierpienia, które się z tym wiążą. Argumentem na prawdziwość tego, co mówię, jest fakt, że jedyną drogą uwalniania osoby od zła jest modlitwa, pogłębianie przyjaźni z Bogiem. Tam, gdzie jest przyjaźń z Bogiem, zło oddemoniczne traci swoją pozycję, siłę i moc. Wiele osób przeszło już skomplikowaną terapię lekarską i nic nie pomagało. Dopiero modlitwa poskutkowała.

Czy szatan może mieć wpływ na wolę człowieka?
– Szatan ma wpływ na nasz sposób myślenia, przeżywania,, a to z kolei wpływa na sposób podejmowania przez nas decyzji. Jeżeli szatan mnie przekona, że Pan Bóg nie jest dobry, że nie jest moim przyjacielem, że to od Niego płynie zło, to ja wtedy nie potrafię już zwrócić się do Boga o pomoc, nie umiem wołać: „Ojcze, zbaw mnie ode złego”. I to jest jego idealna forma oszustwa. A jeśli oszukuje, to wpływa na nasze decyzje.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny