Zapisane na później

Pobieranie listy

Robotnicy Jezusa

Autor nieznany, "Zgromadzenie 70 uczniów", ikona, Kolekcja prywatna

Leszek Śliwa

|

GN 26/2010

dodane 01.07.2010 10:53

Tłum świętych mężów na tej ikonie jest tak wielki, że artyście wręcz trudno było ich pomieścić. Namalował ich więc tak, jakby siedzieli na widowni w kinie lub teatrze. W najwyższym rzędzie widać tylko fragmenty głów z nieodłącznymi aureolami. Na każdej aureoli znajduje się wypisane cyrylicą imię świętego.

Na samej górze widzimy Jezusa w asyście dwóch serafinów. Ikona ilustruje bowiem fragment Ewangelii według św. Łukasza, mówiący o rozesłaniu uczniów do miejscowości, do których zamierzał potem wybrać się Pan. „Powiedział (…) do nich: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. (…) Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: »Przybliżyło się do was królestwo Boże«” (Łk 10,2.8-9). Widzimy więc chwilę, w której Zbawiciel zwraca się do uczniów i wyjaśnia im ich zadanie. A oni wyruszają… w naszym kierunku.

W Ewangelii czytamy, że tych pierwszych misjonarzy wyznaczonych przez Jezusa było 72. Tymczasem jeśli zadamy sobie trud i policzymy uczniów na reprodukowanej ikonie okaże się, że jest ich tylko 70. Czyżby autor ikony popełnił pomyłkę? Nie. W starożytnych rękopisach Pisma Świętego można się spotkać z obiema wersjami. W tradycji zachodniej przyjmuje się w zasadzie liczbę 72, natomiast w prawosławiu uznaje się liczbę 70. Kult „robotników wysłanych na żniwo” przez Jezusa jest we wschodnim Kościele bardzo duży. Ich wspomnienie prawosławni obchodzą 4 stycznia (według kalendarza juliańskiego). Powstało wiele ikon pokazujących scenę rozesłania uczniów. Zawsze na tych ikonach jest ich 70.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy