Zapisane na później

Pobieranie listy

Prezydenci USA

Franklin D. Roosevelt * Harry Truman * Dwight D. Eisenhower * Lyndon B. Johnson * John F. Kennedy * Richard M. Nixon * Gerald Ford * Jimmy Carter * Ronald Reagan * George H.W. Bush * William Clinton * George W. Bush

oprac. Przemysław Kucharczak

|

GN 03/2009

dodane 19.01.2009 14:29

Franklin D. Roosevelt (1933–1945)
Ten cierpiący na polio człowiek aż przez 12 lat rządził Ameryką z wózka inwalidzkiego. Był kuzynem Teodora Roosevelta, prezydenta w latach 1901–1909. Reprezentował Partię Demokratyczną. W 1933 r. zniósł w Ameryce prohibicję. Za jego kadencji USA wyszły z Wielkiego Kryzysu. Przeprowadził Amerykę przez wojnę. Niestety, zagrożenie widział tylko w Hitlerze. Stalina bardzo lubił i był wobec niego naiwny jak dziecko. Pozwolił, żeby Sowieci zdominowali całą Europę Środkową, w tym Polskę. Zmarł w trakcie kadencji.

Harry Truman (1945–1953)
Pochodził z rodziny farmerów z Missouri. Zanim zajął się polityką, był pracownikiem biurowym i prowadził sklepik. Zezwolił na zrzucenie bomb atomowych na Japonię w 1945 r. Zerwał z polityką ustępstw wobec Stalina. Kiedy w 1950 roku komunistyczna Korea Północna napadła na Południową, posłał na odsiecz armię USA. To zatrzymało triumfalny pochód komunistów przez świat. Dzięki stanowczości Trumana Korea Południowa ocalała i istnieje do dziś.

Dwight D. Eisenhower (1953–1961)
Generał Eisenhower, zwany Ike, wygrał wybory z łatwością, bo był opromieniony sławą zwycięzcy. To on pokonał Niemców, dowodząc armiami zachodnich aliantów w Europie. Był pierwszym republikaninem na czele USA od 20 lat. Pochodził z Teksasu, z niezamożnej rodziny o niemieckich korzeniach. Wobec ZSRR potrafił być stanowczy. Za jego prezydentury, w odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Sowietów, w Ameryce po-wstała agencja badań kosmicznych NASA.

John F. Kennedy (1961–1963)
Może to chłopięcy wygląd tego prezydenta zmylił Chruszczowa? Przywódca ZSRR nie spodziewał się po demokracie Kennedym stanowczości. Kiedy jednak zaczął rozmieszczać broń atomową na Kubie, zaledwie 90 mil od USA, Kennedy zadziałał twardo i energicznie. Wysłał w morze 183 okręty wojenne i zablokował Kubę. Zaskoczony Chruszczow ustąpił, kiedy USA pokazały siłę. Kennedy wysłał też żołnierzy do Wietnamu. Zastrzelili go tajemniczy zamachowcy w Dallas w 1963 r.

Lyndon B. Johnson (1963–1969)
Jako wiceprezydent objął władzę automatycznie po śmierci Kennedy’ego. Zaprzysiężono go na pokładzie samolotu, podczas lotu z Dallas, gdzie zginął Kennedy, do Waszyngtonu. Kolejne wybory w 1965 roku wygrał już osobiście. Podczas jego prezydentury wojna w Wietnamie zaczęła pochłaniać coraz więcej ofiar, a jej rozstrzygnięcia nie było widać. W USA hipisi domagali się wycofania z Wietnamu. Johnson bardzo to przeżywał. Zrezygnował z walki o następną kadencję.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..