Zapisane na później

Pobieranie listy

Z obawą i nadzieją

Grzegorz Brożek: Czy jest Ksiądz Biskup zaskoczony wyborem na sekretarza KEP?

rozmowa z bp. Stanisławem Budzikiem (nowo wybrany sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski)

|

GN 25/2007

dodane 26.06.2007 11:22

Bp Stanisław Budzik: – Od kilku miesięcy, od mianowania bp. Piotra Libery ordynariuszem w Płocku, pojawiały się głosy sugerujące taką możliwość. Mimo to było to dla mnie spore zaskoczenie. Nie przypuszczałem, że ten wybór dokona się już na Konferencji w Kamieniu Śląskim i że rzeczywiście padnie na mnie.

Jak Ksiądz Biskup przyjął tę nominację?
– Rok temu Benedykt XVI sformułował w Polsce pytanie, które u progu powołania zadaje sobie każdy kapłan: „Panie Boże, tylu masz mądrzejszych, tylu masz bardziej świętych, energicznych, dynamicznych. Dlaczego mnie wybrałeś?” Podobne pytanie po wyborze zadawałem sobie i ja. Radząc się swojego sumienia i odczytując ten wybór jako głos Kościoła kierowanego przez Ducha Świętego, przyjąłem decyzję księży biskupów. Przyjąłem z obawą, bo to zupełnie nowe dla mnie pole działania, ale i z nadzieją, że te doświadczenia, które mi Bóg w mojej drodze kapłańskiej i biskupiej pozwolił zebrać, będą przydatne w nowej pracy.

Jakie wyzwania stoją dziś przed Kościołem w Polsce?
– Jan Paweł II powiedział na progu trzeciego tysiąclecia, że Kościół nie potrzebuje nowego programu działania, bo program ma gotowy, a jest nim Jezus Chrystus. Wezwał więc do wypłynięcia na głębię. Musimy pogłębiać naszą wiarę, naszą świadomość bycia Kościołem wynikającą z sakramentu chrztu i bierzmowania, pogłębić aktywność w dziedzinie świadectwa dawanego miłości.

Jakie zadania stoją przed Księdzem Biskupem jako sekretarzem KEP?
– Najważniejsze to organizowanie prac KEP, aby przynosiły owoc i stanowiły centrum refleksji nad tym, co Chrystus mówi dziś do swego Kościoła. Nazwałbym to służbą dla jedności, która jednak nie sprzeciwia się wolności. Celnie opisuje to stara maksyma Ojców Kościoła: „W rzeczach koniecznych – jedność, w rzeczach niekoniecznych – wolność, we wszystkim – miłość”. Drugi wymiar pracy w sekretariacie KEP to otwarcie się na Kościół powszechny przez kontakty z przedstawicielami episkopatów innych krajów. Po trzecie – dialog dla dobra człowieka, bo sekretariat KEP reprezentuje episkopat w kontaktach z rządem

Czego życzyć nowemu sekretarzowi KEP?
– Zdaję sobie sprawę z tego, że sekretarz to funkcja służebna. Nie przychodzę z własnym programem, ale chcę się wsłuchiwać w głosy współbraci w biskupstwie. Chciałbym kontynuować dzieło moich wielkich poprzedników i wnieść coś nowego, wsłuchując się w znaki czasu, w którym przypadnie mi pełnić tę trudną i odpowiedzialną misję.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..