Zapisane na później

Pobieranie listy

Posiadanie narkotyków na własny użytek karalne

Prawo. Posiadanie nawet niewielkiej ilości substancji odurzających lub psychotropowych na własny użytek jest w Polsce zabronione – orzekł 27 stycznia Sąd Najwyższy w Warszawie.

Fakty i opinie - bł

|

GN 05/2011

dodane 09.03.2011 21:43

Stanowisko sądu nie pozostawia wątpliwości, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Rozwiewa też dylematy, jakie mieli sędziowie przy orzecznictwie. Jedne sądy wskazywały bowiem, że w świetle obowiązującego prawa karalne jest posiadanie każdej, nawet najmniejszej ilości narkotyków, a inne stały na stanowisku, że skoro samo zażywanie narkotyków nie jest karalne, posiadanie ich w ilości na swój użytek nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Wobec różnic w interpretacji pierwszy prezes Sądu Najwyższego złożył wniosek o wydanie jednoznacznej wykładni.

Polskie prawo za posiadanie środków odurzających, substancji psychotropowych przewiduje karę do trzech lat więzienia. Jeśli ilość środków lub substancji jest znaczna – od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W wypadku mniejszej wagi sprawy sąd może ukarać grzywną, ograniczeniem wolności albo więzieniem do roku.

Według danych Biura Rzecznika Osób Uzależnionych, obowiązująca obecnie ustawa spowodowała, że liczba wykrytych przestępstw narkotykowych wzrosła kilkunastokrotnie. Za posiadanie narkotyków skazuje się w Polsce rocznie 9 tysięcy osób. W Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy antynarkotykowej, który przewiduje odstąpienie od karania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..