Zapisane na później

Pobieranie listy

Kalendarz bez świąt

Ostatnie dni przyniosły kolejne informacje o próbach eliminowania chrześcijaństwa z życia publicznego. W Almendralejo na południu Hiszpanii miejscowe władze zdecydowały o usunięciu krzyży z dwóch sal lekcyjnych.

Andrzej Macura, redaktor naczelny wiara.pl

|

GN 46/2010

dodane 22.11.2010 23:42

Mimo że tylko 35 z 445 uczniów tej szkoły nie chodzi na religię. W hrabstwie Lincolnshire w środkowej Anglii urzędnicy z tamtejszej komisji ds. religii orzekli, że nie ma przeszkód, by do programu szkolnego wprowadzić nauczanie o kulcie natury, szamanizmie, czarach czy wierzeniach w duchy.

Ale najbardziej rewolucyjne zmiany zaproponowano w Belgii, gdzie pojawił się pomysł, by z kalendarza wyrzucić wszystkie (przypadające poza niedzielą) święta chrześcijańskie. Ocalałoby tylko Boże Narodzenie.

Zniknęłyby natomiast Wniebowstąpienie Pańskie (obchodzone 40 dni po Wielkanocy) i drugi dzień Zielonych Świątek – w Belgii wolne od pracy oraz Wszystkich Świętych. Ich miejsce miałyby zająć: Dzień Kobiet, Dzień Walki z Rasizmem i Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Pomysł kuriozalny, ale pokazuje, że próby wyrugowania chrześcijaństwa z życia publicznego są podejmowane. Zresztą od czasów rewolucji francuskiej, która wprowadziła nawet własny kalendarz, z dekadami zamiast tygodni.

Największe XX-wieczne totalitaryzmy – narodowy socjalizm i komunizm – podejmowały podobne działania.
Niby nic nowego. Pokazuje to jednak, że chrześcijańskie urządzenie naszej cywilizacji nie jest nam dane raz na zawsze. Warto o nie bardziej dbać. Choćby przywiązując większą wagę do tego, co w naszej tradycji chrześcijańskie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..