Zapisane na później

Pobieranie listy

Pieniądze na rewaloryzację

Krzeszów. Na rewaloryzację założenia klasztornego w Krzeszowie ministerstwo kultury przekazało ponad 22 mln zł. To pierwsza tak wielka dotacja w historii Dolnego Śląska. Pieniądze na II etap prac muszą być wydane do 2012 r.

Roman Tomczak

|

GN 14/2009

dodane 08.04.2009 17:41

27 marca w Krzeszowie bp Stefan Cichy i minister Bogdan Zdrojewski podpisali dokument o przekazaniu tych środków. Pieniądze pochodzą z XI Priorytetu „Kultura i Dziedzictwo Narodowe” Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”. – Jest to pierwsza taka umowa w Polsce i jedno z najważniejszych przedsięwzięć tego typu – podkreślił Zdrojewski. – Bardzo mi zależy na tym, aby kultura była liderem absorpcji środków europejskich na tym terenie, a zwłaszcza obszar dziedzictwa narodowego – dodał minister.

Wnioski o tę dotację złożyły także m. in. Wilanów, Zamek Królewski, zamek na Wawelu, Muzeum Narodowe i muzeum w Auschwitz. Legnicki projekt o dofinansowanie obejmuje m.in. prace nad rewitalizacją otoczenia bazyliki krzeszowskiej, które rozpoczną się na jesieni tego roku. Ich zakończenie zaplanowano na trzeci kwartał 2012 r. Dzięki nim dawny zespół klasztorny odzyska godne siebie miano spadkobiercy najlepszych wzorców europejskiego i światowego baroku.

Minister Zdrojewski chce także przekazać środki na remonty dolnośląskich zamków, m.in. w Chojniku, Bolkowie i Wleniu. Ten ostatni otrzyma na ten cel 1,5 mln zł. Niestety, na liście nie ma odkrytych niedawno w Ciechanowicach (dekanat Kamienna Góra) bezcennych średniowiecznych fresków. Mimo to Zdrojewski uważa, że Ciechanowice nadal mają szansę na unijne wsparcie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..