Zapisane na później

Pobieranie listy

Sąd całodobowy

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą przyspieszone postępowanie, zwane potocznie sądami 24-godzinnymi. W życie wejdzie ona w marcu 2007 r. Ustawa o sądach 24-godzinnych przyspieszy karanie sprawców przestępstw o charakterze chuligańskim

W Polsce - komentarz Barbara Gruszka-Zych

|

GN 50/2006

dodane 11.12.2006 13:16

W postępowaniu przyspieszonym mogą być rozpoznawane sprawy objęte karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Z wyjątkiem przestępstw tak poważnych jak np. nieumyślne spowodowanie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, czy spowodowanie uszkodzenia dziecka poczętego – mówi Piotr Matczuk z Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Przed sądami dwudziestoczterogodzinnymi będą stawać m.in. oskarżeni o bójkę z użyciem niebezpiecznego narzędzia, kradzież z włamaniem, wyłudzenie, czyli popełniający przestępstwa o drobnej i średniej wadze, w tym o charakterze chuligańskim. Sprawca musi zostać ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem. Przed sąd musi trafić w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania.

Od marca przyszłego roku w sądach rejonowych będą pełnione dyżury. Wybrani sędziowie będą dyżurować w dni robocze i wolne od pracy od 8.00 do 20.00 – w sądach, gdzie pracuje powyżej 35 sędziów, oraz od 8.00 do 16.00 w pozostałych sądach. Jeżeli liczba zgłaszanych spraw zwiększy się, czas urzędowania sądów zostanie wydłużony. W sądach, w których zatrudnionych jest powyżej 50 sędziów, dyżury będą pełnione całodobowo.

Prawo do wydania decyzji o wydłużeniu czasu dyżurów będzie należeć do prezesa sądu rejonowego i prezesa właściwego sądu okręgowego, którzy będą podejmować je z urzędu albo na wniosek prokuratora lub komendanta właściwej jednostki policji. – Takie rozwiązanie zapewni wszystkim organom odpowiedzialnym za właściwe funkcjonowanie trybu przyspieszonego możliwość podejmowania inicjatywy zmierzającej do prawidłowego funkcjonowania dyżurów – mówi Matczuk. – Wydłużony czas dyżurów i okres ich obowiązywania będzie wynikał każdorazowo z decyzji prezesa sądu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..