Zapisane na później

Pobieranie listy

To niecała prawda

Sądzę, że niedobrze się stało, iż opinia publiczna w taki sposób dowiedziała się o całej historii. Wyrwana z kontekstu całego życia informacja o powiązaniach z SB, choć prawdziwa, z pewnością utrudni sprawiedliwą i obiektywną ocenę wielu lat pracy obu kapłanów.

W Polsce - komentarz Andrzej Grajewski

|

GN 50/2006

dodane 11.12.2006 13:12

Nie zamierzam bagatelizować tej sprawy, gdyż znam część dokumentacji jej dotyczącej. Pozyskiwane od obu księży informacje miały istotne znaczenie operacyjne. Były też wykorzystywane przez SB w działaniach przeciwko lokalnemu Kościołowi oraz innym osobom duchownym i świeckim.

Jako autor „Wygnania”, książki o losach diecezji katowickiej w czasach stalinowskich, nie mogę w takim momencie nie napisać o mądrości i rozwadze ks. Raka w tamtym trudnym czasie. Nie uległ wówczas naciskom bezpieki. Był jednym z najważniejszych łączników między wygnanymi z Katowic biskupami, duchowieństwem śląskim a prymasem Wyszyńskim. Jako wieloletni wykładowca KUL był postacią znaną w całym kraju. Kształcił i formował bardzo wielu księży i teologów świeckich. Był także wybitnym naukowcem oraz autorem znanych i popularnych pieśni religijnych.

Nie mogę też zapomnieć zasług ks. Benedykta Woźnicy, kapłana społecznika, który od sierpnia 1980 r., na polecenie bp. Herberta Bednorza, utrzymywał kontakt z działaczami „Solidarności”. Pomagał im także w czasie stanu wojennego, działając w Biskupim Komitecie Pomocy Uwięzionym i Internowanym. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie publikacja omawiająca wszystkie uwarunkowania, nie tylko tej sprawy. Jak również przedstawiająca szerszy ich kontekst, nie tylko na podstawie dokumentów z archiwum IPN.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego