Zapisane na później

Pobieranie listy

Pamięć i przesłanie

Najważniejsze wydarzenia z przeszłości szybko bledną, jeśli nie są dobrze opowiedziane. Dlatego tak wielkie znaczenie ma nowa wystawa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, która zostanie otwarta 16 grudnia, w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni.

Andrzej Grajewski

|

GN 49/2021

dodane 09.12.2021 00:00

Jest eksponowana w autentycznym pejzażu. Siedziba Centrum mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Z rampy, która przylega do budynku, funkcjonariusze plutonu specjalnego milicji strzelali do górników. Odwiedziliśmy to miejsce na kilkanaście dni przed otwarciem ekspozycji. – Wystawa jest adresowana przede wszystkim do młodego pokolenia – mówi Robert Ciupa, dyrektor Centrum. – Naszym głównym celem jest edukacja i obecnie otrzymujemy dla niej nowoczesne narzędzie. Poprzednia Izba Pamięci KWK „Wujek” dysponowała przestrzenią ok. 250 metrów kwadratowych, obecnie ekspozycja mieści się na trzech poziomach, zajmując prawie 1200 metrów kwadratowych. Zakładamy, że niewiedza na temat nawet nieodległej przeszłości jest wielka, dlatego staramy się naszą opowieść o strajku w kopalni Wujek wpisać w szerszy kontekst. Zaczynamy ją od podstaw: pokazujemy żelazną kurtynę, która podzieliła Europę, przez umieszczenie konturów naszego kontynentu na podłodze. Na ekranie będzie można dokładnie zobaczyć zarysy nieistniejących już krajów, jak Czechosłowacja, NRD czy Związek Sowiecki, z którymi Polska wtedy sąsiadowała. Jest to wprowadzenie do kolejnych sal, gdzie prezentowane są realia PRL, w których rodziła się Solidarność. Ważnym elementem graficznym tej części wystawy jest symboliczny pastorał Jana Pawła II. Wetknięty w mapę Europy, jakby rozbija geopolityczną przestrzeń ukształtowaną w wyniku Jałty.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego