Zapisane na później

Pobieranie listy

Rosja: Znicze zapłoną na polskich grobach na Syberii, w Katyniu, w miejscach pamięci o ofiarach represji

Miejsca pamięci w Rosji, które Polacy odwiedzają z okazji Dnia Wszystkich Świętych, związane są z historią Polaków w Imperium Rosyjskim, z zesłaniami na Syberię, a także z tragicznymi kartami XX wieku, w tym masowymi represjami politycznymi.

PAP

dodane 01.11.2021 09:25

Na Syberii, we wsi Wierszyna leżącej około stu kilometrów od Irkucka znicze zapłoną na grobach na miejscowym polskim cmentarzu. Wierszynę założyli na początku XX wieku polscy osadnicy, którzy byli imigrantami ekonomicznymi. Dziś w Wierszynie mieszkają i kontynuują polskie tradycje ich potomkowie.

Dyplomaci z Irkucka odwiedzają w okolicy Dnia Wszystkich Świętych cmentarz w Nikolsku koło Tunki, na którym pochowani są polscy księża zesłani po powstaniu styczniowym. Z historią Polski związana jest również i Tunka, w której przez dwa lata przebywał na zesłaniu Józef Piłsudski. W samym Irkucku w tych dniach składane są kwiaty pod pomnikiem Kaplica Pokoju i Pojednania stojącym przy katedrze katolickiej. W miejscu tym złożone są urny z ziemią z czternastu miejsc martyrologii Polaków m.in. z Kołymy, Magadanu, Katynia i Workuty.

Kolejnym polskim miejscem pamięci niedaleko Irkucka jest miejscowość Piwowaricha, gdzie znajdują się masowe groby ofiar terroru politycznego z lat 30. XX wieku. Wśród kilkunastu tysięcy pochowanych tam ludzi są również Polacy. Co roku z okazji Dnia Wszystkich Świętych składane są kwiaty i zapalane znicze na symbolicznym polskim grobie w formie płyty z wizerunkiem płaczącej postaci.

Krótko przed Dniem Wszystkich Świętych przypada w Rosji Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, obchodzony 30 października. Tego dnia polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii rozpoczynają odwiedzanie miejsc pamięci związanych z masowymi represjami, które dotknęły również Polaków. W sobotę, 30 października ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odwiedził dawny poligon NKWD w Butowie pod Moskwą. Wśród ponad 20 tys. osób rozstrzelanych w Butowie w latach 1937-38 byli również Polacy.

Dzień wcześniej polscy dyplomaci w Moskwie odwiedzili Cmentarz Doński w stolicy Rosji. Znajdują się tam symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego: ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego".

W Petersburgu 1 listopada przedstawiciele konsulatu generalnego RP wezmą udział w nabożeństwie na cmentarzu w dzielnicy Lewaszowo. Spoczywają tam ofiary masowych represji lat 1937-38, wśród których było wielu Polaków. Na mogiłach zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Nabożeństwo odprawi biskup Nikołaj Dubinin. W uroczystości weźmie również udział konsul generalny Litwy w Petersburgu, tamtejsza Polonia oraz przedstawiciele społeczności litewskiej.

Dzień wcześniej, w niedzielę, dyplomaci z Petersburga złożyli kwiaty przy symbolicznym grobie kompozytorki i piatnistki Marii Szymanowskiej, na grobach kompozytora Siergieja Słonimskiego oraz aktorki i pisarki Tamary Pietkiewicz.

W obwodzie nowogrodzkim przedstawiciele konsulatu w Petersburgu i Polonii, jak co roku, składają kwiaty i zapalają znicze w Borowiczach - miejscu gdzie znajdował się obóz pracy, w którym byli przetrzymywani żołnierze Armii Krajowej.

Przedstawiciele agencji konsularnej RP w Smoleńsku rano w poniedziałek złożą kwiaty i zapalą znicze przy lotnisku Siewiernyj, w miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie udadzą się do Katynia, by na Polskim Cmentarzu Wojennym oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

W Kaliningradzie przedstawiciele konsulatu RP odwiedzają w okolicach Dnia Wszystkich Świętych miejsca pamięci, gdzie w latach II wojny światowej ginęli obywatele polscy. Dyplomaci składają kwiaty na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Hohenbruch, niedaleko miejscowości Gromowo. Znicze zapłoną także w miejscu dawnego obozu jenieckiego Stalag I A Stablack, w rejonie Bagrationowska oraz pod pomnikiem ofiar Holokaustu w okolicach miejscowości Jantarnyj (dawne Palmniki/Palmnicken).

1 / 1