Zapisane na później

Pobieranie listy

Co Bóg robił pod Wiedniem

To, co stało się 330 lat temu, było wynikiem wielu rzeczy. Sobieski znał główną przyczynę.

Franciszek Kucharczak

|

GOSC.PL

dodane 12.09.2013 13:20
31

Nie ma lepszych pomników od tych, które stawia Kościół. Na nie się nie patrzy – w nich się uczestniczy. Jednym z nich jest wspomnienie imienia Maryi – w archidiecezji katowickiej uroczystość NMP Piekarskiej. 12 września. To tego dnia wieczorem, 330 lat temu, na olbrzymim pobojowisku pod Wiedniem, król Jan III Sobieski podyktował słowa listu do papieża: Venimus, vidimus et Deus vicit (Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył). I zaraz potem do swej żony Marysieńki: „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”.

Skala zwycięstwa musiała robić wrażenie. Niemal stutysięczna armia turecka w ciągu kilku godzin przestała istnieć. Po rozstrzygającej szarży, największej w historii nowożytnej (zgrupowanie jazdy liczyło 20 tysięcy jeźdźców, w tym 25 chorągwi husarskich), na placu boju pozostało tysiące trupów, a w porzuconym taborze nieprzebrane dobra. Jeszcze tego dnia polski król wszedł do namiotów wielkiego wezyra, które były – jak relacjonował żonie – „tak obszerne, jako Warszawa albo Lwów w murach”.

Kilka miesięcy później wielki wezyr Kara Mustafa zginął, uduszony z rozkazu sułtana zielonym sznurem. To była kara za klęskę. Gniew władcy był zrozumiały – pod Wiedniem ostatecznie poległa ekspansjonistyczna polityka Turcji. Odtąd półksiężyc przestał wisieć nad Europą jak sierp, który w każdej chwili mógł spaść na stolicę chrześcijaństwa. O ile wcześniejsze zwycięskie dla Zachodu bitwy, takie jak Lepanto czy obrona Malty, odcinały kolejne głowy hydry, o tyle Wiedeń przetrącił jej kręgosłup.

„No tak, bo Sobieski był dobrym strategiem, bo siły sprzymierzonych były jednak spore, bo splot okoliczności, bo…” – powiedzą współcześni niedowiarkowie, standardowo wyśmiewający opinie, że o wyniku tej czy innej bitwy zadecydowała ingerencja nadprzyrodzona. Cokolwiek jednak zdarzyło się pod Wiedniem, człowiekiem, który najlepiej znał proporcje sił i możliwości własnej armii, był król. Jan III Sobieski najlepiej mógł ocenić, co zdecydowało o zwycięstwie. Jego ocena brzmiała: „Bóg zwyciężył”.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka