• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
  • ech
   06.12.2017 12:00
   Michnik robi za autorytet na katolickim portalu? Koniec świata...
   A suspendowany ks. Lemański zająłby się sobą i własnym nawróceniem, a nie wskazywaniem, co inni mają głosić z ambon w kościołach i kaplicach...
   doceń 36
  • Gość2
   06.12.2017 12:08
   Znowu biskup Ryś. Nuuuudno tutaj! Dlaczego go tak ciągle lansujecie? Rysiofilia jakaś tu panuje, a mamy wielu wspaniałyc biskupów (uważam, że dyskryminujecie ich), którzy mają więcej ciekawych i mądrych rzeczy do przekazania.
   doceń 35
   • polias
    06.12.2017 13:06
    Masz kłopot z tym biskupem to po prostu nie czytaj o nim, a nie pod każdym artykułem wylewasz swoje żale, kompleksy, czy inne żółcie.
    doceń 17
    • Gość2
     06.12.2017 14:36
     Nie mam kłopotu z biskupem. To ty masz kłopot z tym, że zauważam jego dominującą obecność na tym portalu i ją wyrażam. A czytać będę to, co uznam za stosowne, nie będziesz mi organizował lektury. Pozdrawiam
     doceń 15
    • Gość
     07.12.2017 02:34
     Gość 2 fakt. Nie masz problemu z biskupem czy innymi rzeczami o jakich się wypowiadasz w charakterystycznie arogancki dla siebie sposób tylko masz problem ze samą sobą. Ale tego nawet nie jesteś w stanie zreflektować.
     doceń 3
  • Margo
   06.12.2017 12:41
   A może to dobry czas, aby zacząć mówić o antypolonizmie Żydów polskich, jak również tych amerykańskich, a wywodzących się z Polski. Odkłamania tego wszystkiego, co nakłamał J. F. Gross czy pisarz Kosiński w "Malowanym ptaku". Jeden "jaskółek" w postaci naszego starszego BRATA w wierze, który był ostatnio w Toruniu - nie czyni wiosny. Zresztą - co znamienne spotkał się on z frontalnym atakiem swoich braci w wierze - polskich i zagranicznych Żydów. I to jest znamienne. Może Żydom na świecie przydałoby się może coś w rodzaju żydowskiego "Nostra aetate".
   doceń 26
  • Marek
   06.12.2017 12:42
   Św. Jan Paweł II NIGDY NIE NAZWAŁ Żydów "starszymi braćmi w wierze"! Sprawa została dawno wyjaśniona: http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&id=1479
   doceń 11
  • danusia
   06.12.2017 12:43
   A ja sobie myślę, że te spory to już dawno z ambony przeszły na salony. Jeżeli jest problem / po obu stronach/ to wynika on raczej z historii ostatnich 200 lat, a nie 2000 lat.
  • mee...
   06.12.2017 12:46
   Kiddy bedzie o labedziach?
   • gość
    06.12.2017 18:58
    o Chińczykach też powinni, diaspora się tworzy a biskupa nie interesuje czy Polacy oscylują w swojej postawie za anty czy prochińczyzmem
  • G1212
   06.12.2017 12:53
   Portal wyraźnie odstaje od wersji papierowej. Na lewo.
   doceń 18
  • gość
   06.12.2017 13:01
   Kiedy gość.pl zajmie się tematem nowego magisterium Franciszka w sprawie Komunii dla cudzołożników? To jest niesłychanie ważna sprawa a Wy tu o bp. Rysiu, polityce, gospodarce i mikołajkach.
   doceń 17
  • Michał Obrębski
   06.12.2017 13:10
   Śp. ksiądz Stanisław Musiał, wraz z czczigodnym śp. redaktorem Jerzym Turowiczem, wywołał niedgyś awanturę o klasztor karmelitanek w pobliżu obozu w Auschwitz, przez złożenie żydom obietnicy, do której nie miał prawa i którą śp. kardynał Macharski zaakceptował z mieszanymi uczuciami.
   Spowodowało to eskalację roszczeń strony żydowskiej, o krzyż na żwirowisku, zatrzymanych po zdecydowanej odmowie prymasa Glempa.
   Nie ma i nie było nigdy w Polsce antysemityzmu, przynajmniej większego niż gdzie indziej w świecie.
   Zaś co do pochodzenia (żydowskiego) władz, pytanie jest jak najbardziej uzasadnione z powodu nadreprezentacji Żydów wśród nielojalnych mniejszości w Polsce oraz komunistów, w Polsce i na świecie. Niestety, nie jest to antysemityzm; jest to historia.
   Natomiast pojawienie się biskupa Rysia w kontekście "Gazety Wyborczej" jest jeszcze jednym faktem przemawiającym za karierowiczowstwem tego biskupa i za niestosownością lansowania go przez media sprzyjające Kościołowi.
   Wątpiącym polecam książkę "Kościół, Żydzi, Polska" autorstwa Grzegorza Górnego i Rafała Tichego. Lektura ta jest smutna, ale sprowadza na ziemię.
   Michał Obrębski
   doceń 25
   • Andrzej
    06.12.2017 14:53
    Biskup Rys podchodzi do kazdego czlowieka i z kazym potrafi rozmawaic. Nie boi sie. Nie zamyka sie. Poza tym ma ogromna wiedze. Co do antysemintyzmu z Polsce to moge duzo o tym powiedziec. Mam niemieckie nazwisko czesto kojarzone z zydowskim. W szkole podstawowej co drugi nauczyciel publicznie upokarzal mnie przed klasa. Nie byl to wyjatek. Nauczyciel od WFu podczas robienia pompek przgniatal mnie noga do ziemi mowiac "gleba zydzie". Antysemityzm w Polsce jest dla wielu byl wysysany z mlekiem matki a okreslenie ZYD zawsze mialo negatywna konotacje. I pomyslec ze Jezus byl zydem. Dlatego tez byl holocaust - szatan bowiem najbardziej nienawidzi naridu wybranego.
    • Michał Obrębski
     06.12.2017 16:43
     Drogi Andrzeju!
     Obawiam się, że nie z powodu nazwiska Cię poniżano. Choćby lewicowe komunały o antyzemityzmie Polaków "wyssanym z mlekiem matki" za tym przemawiają.
     Skoro potomkom Mojżesza było w Rzeczpospolitej tak źle, dlaczego było ich tam tak wielu?
     Niechęć wobec Żydów była powszechna i pochodziła od... samych Żydów. Miała nawet wyraz w encyklice Benedykta XIV z XVIII wieku, w której Polska była krytykowana za zbyt duże prawa Żydów.
     Zaś co do nazwiska niemieckiego, mam trzech znajomych o takim nazwisku, neden z nich nawet zachował oryginalną niemiecką pisownię. Nic mi nie wiadomo, by któryś był kiedykolwiek poniżany. Z tego, czy innego powodu.
     Michał Obrębski
     doceń 18
    • pelek
     06.12.2017 19:23
     Św.Teresa Benedykta (Edyta Stein) postawiła tezą, że Holokaust był karą Bożą za odrzucenie przez naród wybrany Mesjasza. Ale o tym cicho sza.
     doceń 12
    • 1
     07.12.2017 15:51
     No ale narodem wybranym są członkowie Kościoła Katolickiego:)
     doceń 1
   • Gość Maciej
    07.12.2017 21:48
    Skoro Pan Obrębski poleca lekturę, ja także polecę Panu Obrębskiemu lektury: Barbary Engelking "Jest taki piękny słoneczny dzień" oraz Jana Grabowskiego "Ja tego Żyda znam!". Tytuły są nieco dłuższe, ale te fragmenty wystarczą do znalezienia książek. Są to rzetelne prace historyczne, oparte wyłącznie na dokumentach. Ich konkluzje mogą być smutne, przyznaję. Ale może po ich przeczytaniu nie będzie Pan pisał kłamstw, że "nie było nigdy w Polsce antysemityzmu", ani nonsensów o "eskalacji roszczeń strony żydowskiej". A co do Biskupa Rysia (którego cechą według Pana Obrębskiego jest "karierowiczostwo") - to po prostu cieszę się, że on jest!
    • Michał Obrębski
     10.12.2017 19:49
     Komentarz oczekuje na weryfikację.
  • George
   06.12.2017 13:50
   Reanimacja ks. Musiała?! Sam A. Michnik się pofatygował... Najbardziej kompetentną osobą, która mogłaby się wypowiedzieć na temat ks. Musiała i ówczesnego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego jest ks. prof. Waldemar Chrostowski.
   doceń 26
   • gość
    06.12.2017 18:46
    jakaś nowa ścieżka kariery dla kaznodziei, że Michnik się załapał
  • anioł 4
   06.12.2017 14:53
   Według mnie Żydzi w Polsce tak przed wojną jak i po wojnie (z małymi wyjątkami) nigdzie nie są tak dobrze traktowani. Antysemityzm w Polsce jest wydumany i bardzo dęty. Służy do do oczerniania Polski i Polaków.
   doceń 29
  • Gość Gościa
   06.12.2017 15:10
   Odgrzewane tematy i bicie piany, podczas gdy zamilcza się inne ważne dla Polaków i wiernych Kościoła Katolickiego sprawy. Antypolonizm, antykatolicyzm, prześladowanie/margninalizacja chrześcijan w Ziemi Świętej, czy niejasności wokół Amoris Letitia chociażby. Przemilczę udział Michnika i Lemańskiego...
   doceń 18
  • tfuj
   06.12.2017 15:54
   Trzeba być bardzo oderwanym od wiernych, żeby pomyśleć, że usłuchają takich kaznodziei, jak panowie Lemański i Michnik. I ten arcybiskup grzejący się przy nich
   doceń 22
   • wypal jeszcze znamię
    06.12.2017 21:24
    A może Tobie, tfuj, coś grzeje? Podstawą jest dialog!
  • jan
   06.12.2017 16:39
   Treść komentarzy świadczy o całkowitym braku antysemityzmu w Polsce , a dla czytelników GN Żydzi są najbardziej ulubionym narodem.
   doceń 11
  • max
   06.12.2017 17:01
   Niechęć części społeczeństwa do Żydow czy też innych mniejszości wynikała m.in. z historii z polityki zaborców, którzy wykorzystywali mniejszości do walki z Polakami, z Polskością. W czasie zaborów część Żydów kolaborowała z Caratem. Polacy byli zsyłani na Syberię, Żydzi często w nagrodę za współprace zajmowali po nich domy. Było nawet taki żydowskie powiedzenie „Wasze ulice, nasze kamienice”. W latach 1914-1920 Żydzi niemieccy przeciwstawiali się powstaniu niepodległej Polski i domagali się utworzenia na terenie zaboru rosyjskiego państwa żydowskiego zależnego od Niemiec ze stolica w Lublinie. W czasie agresji Sowieckiej na Polskę komuniści żydowscy współpracowali z Sowietami i wydawali Polaków na śmierć. Są też znane przykłady wymordowania całych polskich wsi przez partyzanckie odziały Żydowsko-sowieckie (np. masakra w Koniuchach czy Nalibokach) W zbrodniczym aparacie komunistycznym formowanym w Polsce od 1944 było sporo Żydów, często już pod zmienionymi spolszczonymi nazwiskami. Cześć historyków jest zdania że była nadreprezentacja osób pochodzenia żydowskiego w zbrodniczym aparacie komunistycznym, w stosunku do liczebności przedwojennej mniejszości żydowskiej, a już na z pewnością w stosunku do tej liczby Żydów którzy przetrwali Holokaust. Badania na ten temat nie są prowadzone gdyż każdy kto dotyka tego tematu jest od razu stygmatyzowany jako rzekomy antysemita, tak by nikt nie zajmował się tym tematem.

   Warto tez przyjrzeć się problemowi anty-Polonizmu który to szerzyli już emigranci z państw dokonujących rozbiorów Polski . Stąd też pochodzą niesławne kawały o Polakach „mądrych inaczej” które do dzisiaj można usłyszeć w amerykańskich produkcjach. Antypolska propaganda była też wynikiem zimnej wojny i faktu że po IIWŚ Polska stała się satelitą Moskwy. Wystarczy też poczytać obecne wypowiedzi pod często tendencyjnymi oszczerczymi artykułami na temat Polski i Polaków w prasie Izraelskiej by zobaczyć, że antypolonizm to realny problem.
   doceń 17
  • Nickt
   06.12.2017 18:04
   Po co w ogóle rozmawiać z p. Michnikiem, tym który kumał się z Urbanem?Dużo stracił w moich oczach bp Ryś.
   doceń 13
   • gość
    06.12.2017 18:45
    pokaż mi znajomych a powiem ci kim jesteś
   • pitupitu
    06.12.2017 20:38
    No, a taki Jan Paweł II to rozmawiał nawet z Fidelem Castro! Jakoś nie bał się, że straci w oczach jedynie prawych katolików.
  • gość
   06.12.2017 18:49
   Jankowski na ołtarze
  • zielar
   06.12.2017 19:12
   Tak, ani Jan Paweł II i jego dziedzictwo ani arcybiskup Ryś nie zmienia tej ciągłej niechęci w naszym kraju do Żydów. Bardzo to smutne.
   doceń 10
  • hmmm
   06.12.2017 19:54
   Sami swoi, ze swojego punktu widzenia o stosunku Polaków do siebie. A bpa Rysia to już naprawdę słuchać nie potrafię. Niech się w końcu zdecyduje, czy jest metropolitą łódzkim, czy może publicystą TP i specjalistą od wszystkiego.
   doceń 10
   • ja tam nie cierpię
    06.12.2017 21:27
    Mądrego (abp. Rysia) zawsze warto posłuchać.
    • Gość
     07.12.2017 07:20
     Głupi mądrego słuchać nie potrafi...
     doceń 2
  • Alicja Roj
   06.12.2017 20:15
   Żydzi muszą być w porządku w stosunku do Polaków. Nie wywyszać się i czuć się lepszymi ludźmi. Nie pogardzać innymi narodami
   doceń 15
  • Gość Marek
   07.12.2017 10:35
   Co to jest teologia zastąpienia i czy to było (jest?) oficjalne nauczanie Kościoła? Czy chodzi może o to, że teraz Kościół jest "stroną" Nowego Przymierza i zastąpił naród izraelski jako naród wybrany? Takie rozumienie wynika z Ewangelii, a konkretnie z wielu wypowiedzi Pana Jezusa (np. "Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce"). Jak to jest z każdymi innowiercami, musimy ich kochać jako potencjalne dzieci Boże, modlić się o ich nawrócenie i zbawienie wieczne, głosić Ewangelię (to jest tym trudniejsze, że Bóstwo Chrystusa jest dla nich bluźnierstwem) oraz bronić się przed ich działaniami, jawnie przeciwnymi naszej wierze, Kościołowi czy Ojczyźnie (np. domaganie się odszkodowań w wysokości ok. 60 mld dolarów). Tak te sprawy rozumiem, może ktoś sprostuje lub wyjaśni.
  • Czytajcie!
   07.12.2017 10:48
   Problem antypolonizmu niektórych żydów to nie jest wymysł, to fakt. Mówią o tym same środowiska żydowskie - jak np. Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich
   http://www.fzp.net.pl/opinie/jonny-daniels-tygodnik-powszechny-i-kasa
   http://www.fzp.net.pl/opinie/artykul-jana-hartmana-czyli-zapis-frustracji
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Zobacz także

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół