Zapisane na później

Pobieranie listy

5 sposobów, aby Twoja rodzina czuła się bezpieczniej

Bezpieczeństwo i poczucie stabilnej sytuacji życiowej to aspekty, do których dąży większość dorosłych.

GOSC.PL

dodane 18.10.2023 00:00
0

Zdarzają się jednak losowe sytuacje, które je zaburzają i powodują strach czy dyskomfort. Jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz chronić się przed ich skutkami? Co zrobić dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa Twojej rodziny?

5 sposobów na to, by poczuć się bezpieczniej na co dzień

Poczucie bezpieczeństwa daje komfort psychiczny, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak wiele czynników, które wzbudzają strach: utrata pracy, zniszczenie mieszkania przez żywioł czy choroba. Poznaj 5 sposobów na zminimalizowanie skutków tych wydarzeń. Dzięki nim poczujesz się pewniej na co dzień i znacznie łatwiej będzie Ci odsunąć od siebie lęk przed tym, co niespodziewane.

1. Poduszka finansowa

Stworzenie poduszki finansowej ma ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Jest to pewna ilość środków finansowych i/lub aktywów, które odkłada się po to, aby móc po nie sięgnąć w przypadku wystąpienie niespodziewanych zdarzeń. To mogą być nagłe wydatki, choroby czy np. utrata pracy. Można stworzyć kilka poduszek finansowych na różne cele.

Ważna jest w tym wypadku przede wszystkim dyscyplina. Zgromadzonych środków nie wydaje się ze względu na chęć wyjazdu na wakacje czy zakup nowego samochodu. Jeśli tego typu oszczędności będą traktowane po prostu jak odłożone środki, które można wydawać w razie potrzeby, łatwo będzie je stracić. Wówczas może się okazać, że przed odbudową poduszki pojawią się sytuacje, które będą wymagały nakładów finansowych, a Ty nie będziesz miał środków.

Jak stworzyć poduszkę finansową? Można to zrobić, oszczędzając regularnie określone kwoty i odkładając je w dowolne miejsce (odpowiednio zabezpieczone) — na konto lub do sejfu.

2. Ubezpieczenie na życie

Dbanie o aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie czy regularne badania zdecydowanie ograniczają ryzyko utraty zdrowia i życia. Nie chronią jednak w pełni przed tego rodzaju zdarzeniami. Niekiedy wypadki czy choroby o agresywnym przebiegu zdarzają się nawet tym, którzy na co dzień przykładają wiele uwagi do dbania o siebie.

Polisa na życie jest swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa dla bliskich zmarłej osoby. Dzięki niej otrzymają oni środki, które pozwolą im odnaleźć się w nowej rzeczywistość i od początku zaplanować zarządzanie domowym budżetem. Środki od ubezpieczyciela można również przeznaczyć na sfinansowanie wsparcia psychologicznego czy innych aspektów związanych z przeżywaniem żałoby.

Polisę na życie można dodatkowo poszerzyć o inne aspekty, takie jak m.in. ubezpieczenie zdrowotna czy od utraty pracy. Na stronie https://rankomat.pl/ znajdziesz szeroki wybór ofert stworzonych również z myślą o konkretnych grupach zawodowych — np. kierowcach. Dzięki temu zakres ubezpieczenia dopasujesz do konkretnych potrzeb.

3. Ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu/mieszkania może obejmować następujące elementy:

  • mury,
  • lokatorów i zwierzęta domowe,
  • elementy szklane,
  • wyposażenie,
  • garaż, altanę i inne elementy znajdujące się w otoczeniu domu.

Jego wykupienie zapewni Ci ochronę finansową przed skutkami takich zdarzeń jak m.in. pożar, zalanie, trzęsienie ziemi, zawalenie dachu pod wpływem śniegu i wiele innych. Mając wykupioną polisę, będziesz mógł żyć bez lęku o to, że takie zdarzenia Ci się przytrafią. Jeśli tak się stanie, otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie, które pozwoli Ci np. odbudować dom czy wyremontować mieszkanie.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie dobrane do własnych potrzeb?

Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator znajdziesz kalkulator ubezpieczeń. Porównasz tam ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu dobierzesz konkretną polisę do swoich potrzeb. Zyskasz informacje na temat tego, jaki zakres ochrony oferuje konkretny ubezpieczyciel i jakie są koszty danej opcji. Dzięki temu w świadomy sposób wybierzesz polisę na miarę własnych preferencji.

4. Przejrzysta sytuacja finansowa

Co zapewni Twojej rodzinie ochronę na wypadek choroby, utraty pracy czy innych losowych zdarzeń? Jest to przejrzysta sytuacja finansowa. Co ona oznacza? Przede wszystkim brak zadłużeń (szczególnie ukrytych), bieżące regulowanie wszystkich należności (rachunków za prąd, wodę, ogrzewanie, podatków itp.), a także informowanie bliskich o ewentualnych problemach z płynnością finansową. Dzięki temu, jeśli stanie się coś niespodziewanego, będą mogli w znacznie sprawniejszy sposób zorganizować swoje życie i nie będą musieli rozwiązywać nawarstwiających się problemów.

5. Plecak awaryjny

Plecak awaryjny (inaczej plecak ewakuacyjny) to zbiór rzeczy, które zabierzesz ze sobą na wypadek wystąpienia zagrożenia, które zmusi Cię do tego, by uciekać z domu. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim:

  • woda pitna,
  • zapas jedzenia o długim terminie przydatności,
  • przybory higieniczne,
  • apteczka oraz leki brane na co dzień,
  • źródła energii — baterie, powerbanki, ładowarki solarne,
  • źródła światła i ciepła,
  • zapas gotówki,
  • odzież.

W plecaku ewakuacyjnym powinno się znaleźć wszystko, co umożliwi Ci przetrwanie poza domem. Mając spakowaną torbę z tego typu rzeczami, będziesz wiedział, po co sięgnąć, jeśli okaże się, że musisz natychmiast opuścić swój dom.

Poczucie bezpieczeństwa zapewnia komfort psychiczny. Dbając o zabezpieczenie siebie i swoich bliskich, jednocześnie ograniczasz ryzyko i przygotowujesz się na niespodziewane sytuacje. Dzięki temu odnajdziesz się w każdej sytuacji i będziesz miał gwarancję tego, że zrobiłeś wszystko, by zabezpieczyć własne interesy oraz przyszłość najbliższych.

Artykuł zewnętrzny (km)

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: