Zapisane na później

Pobieranie listy

Ks. Klemens Kosyrczyk – naczelny, który odbudował „Gościa” po wojnie

Podpisywał swoje artykuły jako Ireneusz Pogodny i, jak twierdzili jego znajomi, taki właśnie był – obdarzony humorem, z dystansem, nieraz kpiarsko, opisujący nawet tragiczne wydarzenia. Księdzu Klemensowi Kosyrczykowi przyszło kierować „Gościem Niedzielnym” w środku stalinowskiej nocy, kiedy niewielu miało uśmiech na ustach i nadzieję w sercu.

Andrzej Grajewski

|

GN 26/2023

dodane 29.06.2023 00:00

W historii „Gościa” zapisał się przede wszystkim jako autor gawęd Stacha Kropiciela. Pisał je gwarą górnośląską, którą władał w stopniu mistrzowskim. Znawcy literatury regionalnej podkreślają zawarte w nich bogactwo języka oraz wartości poznawcze. Są kopalnią wiedzy o życiu religijnym Ślązaków. Gwarą ks. Kosyrczyk wyrażał siebie: „Toć, że i tej książkowej mowy polskiej się muszymy uczyć, po większej części tyż Ślązacy już jom poradzom, ale i tej naszej pięknej, starej gwary, co jej naszo polskość zawdzięczomy, nie zapomnymy” – pisał.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego