Zapisane na później

Pobieranie listy

"Eugenika" w telewizji

Film. Być może na wiosnę TVP 2 wyemituje film dokumentalny Grzegorza Brauna "Eugenika. W imię postępu". Obraz opowiada o zapomnianych projektach "ulepszania" gatunku ludzkiego, które dziś odżywają w nieco innej postaci.

Szymon Babuchowski

|

GN 13/2011

dodane 03.04.2011 19:20
0

Reżyser, znany z takich filmów, jak „Plusy dodatnie, plusy ujemne” czy „Towarzysz Generał”, udowadnia, że pseudonauka o selektywnym rozmnażaniu nie zniknęła wraz z upadkiem hitlerowskich Niemiec. Film pokazuje, że ślady myśli eugenicznej można znaleźć w takich organizacjach jak Planned Parenthood, we współczesnej polityce ludnościowej i eksperymentach genetycznych.

Forsowanie ustaw o eutanazji, upowszechnianie praktyk aborcyjnych czy in vitro – to, zdaniem bohaterów obrazu, kontynuacja dorobku ruchu eugenicznego. Główny narrator filmu, Edwin Black, autor książki „Wojna przeciw słabym” opowiada o zawrotnej karierze, jaką ruch ten zrobił przed 100 laty w USA. Pokazuje też, jak „postępowe” teorie utorowały drogę ludobójczym praktykom faszystów.

Jak powiedziała nam Joanna Stempień-Rogalińska, kierownik zespołu prasowego TVP, film został bardzo wysoko oceniony przez komisję kolaudacyjną w grudniu ubiegłego roku i przeznaczony do emisji. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy zobaczymy go na ekranach telewizorów. – Prawdopodobnym terminem jest wiosna, ale szef TVP 2 nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji – dodaje J. Stempień-Rogalińska. Reżyser, w rozmowie z GN, zaprosił zainteresowanych na pokazy autorskie, odbywające się w różnych miastach Polski. – To na razie jedyna możliwość, żeby obejrzeć film – powiedział Braun.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..