Zapisane na później

Pobieranie listy

Obrońcy życia przeciw dyskryminacji

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by rodzice wspólnie wychowujący dzieci mogli rozliczać z nimi podatek. Tak, jak ci, którzy samotnie wychowują.

KAI/ PFROŻ/ JK

dodane 29.03.2011 16:46
0

Szanowna Pani
Prof. Irena  Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zwraca się do Pani Rzecznik Praw Obywatelskich  o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie  nierównego traktowania uprawnień rodziców, do wspólnego z dziećmi rozliczania podatków.

Uprawnienie takie posiadają rodzice samotnie wychowujący dzieci, a pozbawieni go są rodzice wspólnie wychowujący dzieci. Rozwiązanie to ma zatem charakter dyskryminujący małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, co jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równego traktowania oraz ochrony małżeństwa.

Uzasadnienie

W Polsce możliwość rozliczania podatku z dzieckiem mają wyłącznie osoby samotnie wychowujące dzieci. Takiej możliwości pozbawione są małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci. Zastrzeżenia budzi to, że nie jest to rozwiązanie powszechne i aby z niego skorzystać trzeba być „osobą samotnie wychowującą dziecko” oraz wychowywać w roku podatkowym małoletnie dziecko lub dziecko do ukończenia 25 lat, uczące się w szkole.

Skutkiem ograniczenia możliwości wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem do osób samotnie wychowujących dzieci są przede wszystkim niższe podatki jakie część z nich płaci. Rozwiązanie to zachęca także do rozwodów i separacji, aby móc skorzystać z możliwości wspólnego z dziećmi  rozliczenia podatku.

Niesprawiedliwość tej sytuacji widać szczególnie, gdy porównamy sytuację rodzin wielodzietnych, w których małżonkowie wspólnie wychowują dzieci z osobami samotnymi, które najczęściej wychowują jedno dziecko. Jak wynika z badań GUS sytuacja małżeństw wychowujących 3 i więcej dziećmi jest zdecydowanie trudniejsza niż samotnie wychowujących 1 dziecko. Tymczasem to małżonkowie wychowujący wspólnie troje i więcej dzieci i mający trudniejszą sytuację dochodową, niż osoby samotnie wychowujące dzieci, są pozbawione uprawnienia do wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem.

Mając  zatem na uwadze konstytucyjne zasady równego traktowania oraz ochrony małżeństwa i rodziny, konieczne jest upowszechnienie możliwości wspólnego rozliczania    podatków rodziców z dziećmi.

Z uwagi na to, że rząd i parlament nie podejmują tego problemu, zwracamy się do Rzecznika Praw Obywatelskich licząc na wsparcie polskich rodzin poprzez zbadanie wyżej wskazanego problemu i złożenie stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

W imieniu PFROŻ:

(-) dr Paweł Wosicki - prezes
(-) Antoni Szymański - wiceprezes

2 / 2