Zapisane na później

Pobieranie listy

Prezydent z Biblią

Paul Kengor w odróżnieniu od innych biografów zajął się tym, co znalazło swój wyraz w tytule – życiem duchowym Ronalda Reagana.

Edward Kabiesz

|

GN 04/2011

dodane 29.01.2011 13:12

W USA książka Paula Kengora Ronald Reagan. Duchowa biografia stała się bestsellerem. Dotarła do drugiego miejsca na liście najlepiej sprzedających się pozycji z gatunku literatury faktu największej księgarni świata Amazon.com. Skąd takie zainteresowanie książką amerykańskiego profesora nauk politycznych i zarazem znanego amerykańskiego publicysty? Kengor, praktykujący katolik, w odróżnieniu od innych biografów zajął się tym, co znalazło swój wyraz w tytule – życiem duchowym zmarłego prezydenta. A przecież miał on opinię osoby skrytej, niedzielącej się z innymi swoimi przekonaniami religijnymi, co okazało się prawdą tylko częściowo. Przeprowadzone badania źródłowe doprowadziły autora biografii do konkluzji, że każdy aspekt życia i kariery Reagana przesiąknięty był jego duchowymi przekonaniami.

Według Michaela, adoptowanego syna prezydenta, wiarę w Boga, z której pochodziło oddanie zasadzie wolności człowieka, Ronald Reagan wyniósł z domu. Zawdzięczał ją matce, Nelle Reagan. Kengor dowodzi, że religijna wrażliwość prezydenta już od młodości zrosła się z wrażliwością polityczną. Już wtedy Reagan, który interesował się zachodzącymi w świecie zmianami politycznymi, stał się zdecydowanym przeciwnikiem wyrosłego na gruncie rewolucji rosyjskiej 1917 roku komunizmu.

Najciekawsze dla czytelnika są fragmenty książki przedstawiające wpływ wiary na działalność Reagana w czasie jego kariery aktorskiej w Hollywood i na arenie politycznej. Odkrył, że w Hollywood krytyka faszyzmu nie idzie w parze z demaskowaniem komunizmu. Zbulwersowany represjami na tle religijnym i państwowym ateizmem bolszewickiego marksizmu, uznał konfrontację ze Związkiem Sowieckim za swoją osobistą misję.

Książkę Kengora czyta się jednym tchem. Znajdziemy w niej wiele nieznanych do tej pory faktów, a także mnóstwo barwnych anegdot. Dla polskiego czytelnika szczególnie interesujące są przedstawione w niej relacje pomiędzy Reaganem i papieżem Janem Pawłem II. W odstępie sześciu tygodni obaj przeżyli próbę zamachu. „Głęboka wiara każdego z nich sprawiała, że stali się sobie bardzo bliscy” – zauważa autor. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w 1982 roku w gmachu Biblioteki Watykańskiej. Reagan, jak wspomina kardynał Pio Lagi, powiedział wówczas do papieża: „Proszę zobaczyć: na naszej drodze postawiono siły zła, ale zainterweniowała Boża Opatrzność”. Obaj dokładali starań, aby upadek komunizmu stał się rzeczywistością.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza